Erişilebilirlik

Gazze-Mısır Güvenlik Koridoru Planları Kesinleşmedi - 2004-06-20


İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Gazze’yle Mısır arasında inşa edilmesi planlanan güvenlik koridoruyla ilgili planların henüz kesinleştirilmediğini söyledi.

Şaron, bugünkü bakanlar kurulu toplantısında, projenin Mısır hükümetinin görüşü alındıktan sonra başlatılacağını belirtti.

İsrail Savunma Bakanlığı, 4 kilometre uzunluğunda ve 25 metre derinliğindeki güvenlik koridorunun inşası için geçen hafta ihale duyurusunda bulunmuştu.

İsrail, Refah’la Mısır arasında oluşturacağı bu koridorla, Filistinliler’in tünel açarak Mısır’dan silah kaçırmalarını önlemeyi amaçlıyor.

Bu arada, İsrail, 22 Mart gününden bu yana bugün ilk kez 500 kadar Filistinli işçinin Erez’e giriş yapmasına izin verdi. Geçiş noktası, Hamas lideri Şeyh Ahmet Yasin’e düzenlenen suikast saldırısından bu yana kapalıydı. 22 Mart öncesinde Erez’e hergün ortalama 1500 Filistinli geçiş yapıyordu.

Bugün bölgeden gelen bir diğer haber ise Filistin yönetiminin, Gazze’nin idaresini militan gruplarla birlikte üstlenmek üzere yaptığı görüşmelerin bu ay içinde sonuçlandırılacağı yönündeydi.

Mısır hükümetinin arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde, İsrail’in Gazze’den çekilmesi sonrasında, Hamas ve İslami Cihat dahil militan grupların yönetime dahil edilmesine ilişkin ayrıntılar ele alınıyor.

XS
SM
MD
LG