Erişilebilirlik

Irak Devlet Başkanı El Yaver Ankara'da - 2004-08-16


Haziran ayında Irak’ta egemenliğin koalisyon güçlerinden geçici hükümete devredilmesinin ardından devlet başkanlığı görevine getirilen Gazi El Yaver, ilk resmi ziyaretini bugün Ankara da yapıyor.

El Yaver Ankara'ya Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçakla götürüldü.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak iki günlük resmi ziyaret için Ankara ya gelen El Yaver’e Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ticaret Bakanı Muhammed Mustafa El Ciburi ve Su Kaynakları Bakanı Latif Raşit de eşlik ediyor. Ülkesinde çatışmaların yoğunlaştığı bir dönemde bu ziyareti gerçekleştiriyor olan El Yaver in Ankara temaslarında iki ülke arasındaki ticaret ve son zamanlarda meydana gelen Türk şoförlerine yönelik kaçırılma ve öldürme olayları ön plana çıktı.

Türk şöförlerin Irak’ta hedef haline gelmesiyle bölgeye ilişkin kaygıları artan Ankara, görüşmelerde Irak’ta iş yapan Türk şirketler ve şoförler için güvenlik önlemlerinin arttırılmasını talep etti. Ziyaret ayrıca yeni dönemde Irak ın Türkiye ile ilk üst düzey resmi teması olması açısından da önem taşıyor.

Bu arada Antalya merkezli Akha adlı taşımacılık şirketine çalışan iki kamyon şoförünün Irak'ta kaçırıldığı bildirildi. Amerikan askerlerine şişe suyu taşıyan şoförler, iki gün önce kaçırıldı.

Görüşmelerde gündeme gelen bir başka konu ise PKK-Kongra Gel ve Kerkük. Ankara'nın birçok defa vurguladığı Irak'ın toprak bütünlüğüne verdiği önemi Irak devlet başkanı ve bakanlarına iletilmesi oldu ve PKK-Kongra Gel'in Irak'ta artan varlığından duyulan rahatsızlığı dile getirildi.

Türk tarafı ayrıca, Kürt grupların Kerkük’ün demografik yapısını değiştirmeye yönelik faaliyetlerini ve Türkmenlerin temsiliyet sorununa da görüşmelerde dikkat çekecek. Kürtlerin özerklik talepleri ve Kerkük'ün geleceği ile ilgili Ankara nın endişelerini gidermeyi çalışması beklenen Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver, Sezer’in yanısıra başkent temaslarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de görüşecek.

Görüşmelerde ayrıca Türkiye’nin Musul’a bağlanacak ikinci sınır kapısının açılması, Musul'daki konsolosluğun yeniden faaliyete geçirilmesi ve Irak'ın Ankara’ya büyükelçi ataması ile ilgili talepler de yinelenecek.

Gazi El Yaver’in ardından, Eylül ayı başında da Irak Geçici Hükümeti Başbakanı İyad Allavi’nin de Türkiye’ye gitmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG