Erişilebilirlik

AB Komisyonu'nun Yeni Başkan ve Üyeleri - 2004-08-16


Yıl sonunda üyelik müzakerelerini başlatma kararı alınırsa, Avrupa Komisyonu’nda Türkiye’yi yakından tanıyan bir ekip bekliyor.

Önümüzdeki beş yıl boyunca görev yapacak olan Portekizli başkan Barroso’nun yardımcıları arasında İsveçli Wallstroem ve Alman Verheugen gibi Türkiye dosyasında sözü geçecek üyelerin bulunması Ankara açısından lehte gelişme olarak yorumlanıyor. Avrupa’nın sağlığı ve tüketici hakları ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin temsilcisi Markos Kipriyanu’dan sorulacak.

Türkiye’nin adaylığı Helsinki’de kararlaştırıldı, dış kulvardan da ilerlense üyeliğe giden sürece Finlandiya’da adım atıldı. Yıl sonunda bu süreci asıl istikamete yönlendirecek olan karar çıktığı takdirde, Türkiye dosyasına da büyük bir ihtimalle bir Fin bakacak. Yok terslik oldu, Türkiye ile bir başka ilişki modeli belirlendi, o zaman da Osmanlı döneminde kapısından döndüğü Viyana’nın demir leydisi Benita Ferrero, 2006 yılından sonrada bir başka tanıdık sima olan, Javier Solana devreye girecek.

Yeni ekip, on yılı aşkın bir süreden sonra günümüzün mimarisine uygun biçimde yenilenen ve Yıldız Bina veyahut Berleymond diye adlandırılan eski komisyon merkezinde çalışacak. 1 Kasım'dan itibaren görevine başlayacak olan bu genişleme sorasının büyük kadrosunda, Türkiye’yi yakından tanıyanların sayısının yüksek olması avantajdan da öteye büyük bir şans...

Çevre’den sorumlu eski üye Margot Wallstroem, Portekizli başkanın sağ, Avrupa’nın en büyük genişlemesine imzasını atarak tarihe geçen Günther Verheugen de sol kolu oldular. Müzakerelerin başlatılması durumunda, para musluklarını Varşova (Polonya) temsilcisi açacak. Ankara zorlu dosya tarımda karşısında Danimarkalı üyeyi bulacak. Balık ve denizcilik işlerinden, Malta’nın temsilcisi sorumlu olacak. Sağlık ve tüketiciler konusuyla Kıbrıslı Markos Kipriyanu ilgilenecek. Petrol boru hatlarının geçtiği yörelerin çevre koruması, Ege sahilleri, doğa konuları Yunanlı Stavros Dimas'ın denetiminden geçecek. Enerji ise Macar Kovacks’ın yetkisinde. Serbest dolaşım konusu Çek Spidla ile pazarlık edilecek. İç işleri ve adalet konularını İtalyan Rocco Buttiglione izleyecek. Diğer önemli müzakere dalları ise Türkiye’nin üyeliğine pek sıcak bakmayan Baltık ülkelerinin temsilcilerinin görev sahasına giriyor.

Bu arada yeni komisyonda Başkan Yardımcılığı görevine getirilen, şu anda ise komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi olan Verheugen ve arkadaşlarının 6 Ekim'de son derece önemli olan mütalâa raporlarını onaylayıp, teslim etmeleri gerekiyor.

XS
SM
MD
LG