Erişilebilirlik

Sistani Şiileri Eyleme Çağırdı - 2004-08-26


Irak’ın en etkili Şii lideri Ayetullah Ali Sistani, Londra’dan döner dönmez, Necef’te üç haftadır süren Hazreti Ali Camii çevresindeki çatışmalara son verilmesi amacıyla ülkeçapında gösteri yapılması çağrısında bulundu. Irak’ta dün ayrıca, Savunma Bakanının bir yakını kaçırıldı ve Fellüce’ye düzenlenen hava saldırısında ölenler olduğu bildirildi.

Iraklı Şiiler, Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısı üzerine Necef’te toplanıyor. Amaç, İmam Ali türbesinde saklanan Şii milislere karşı olası bir operasyonu engellemek.

73 yaşındaki Şii din adamı, Londra’da kalbiyle ilgili tedavi görmüştü. Sistani, Şii din adamı Mukteda el Sadr’a bağlı milislerin üç aylık isyanına son verecek bir planı olduğunu açıkladı.

Necef halkı, Ayetullah Sistani’nin çağrısının işe yaramasını ve krizin sona ermesini umut ediyor. Bir Necefli, yaşananların yükünü artık taşıyamadıklarını, açlık ve güçlüklerle mücadele ettiklerini söylüyor.

Bağdat’ta ise, İnsan Hakları Bakanlığı sözcüsü Hüsam el Süheyl, tonlarca yardım malzemesinin Necef’e gönderildiğini belirtiyor.

Süheyl, Başbakanın talimatı üzerine 40 ton yardım malzemesinin bölgeye gönderildiğini söylüyor.

Irak Hükümeti, Mukteda el Sadr’a karşı bir ültimatom yayınladı ve Sadr’ın milisleriyle birlikte silahlarını bırakmasını, Hazreti Ali Camii ve Türbesinden çekilmesini ve siyasi sürece katılmasını istedi.

Buarada, kendilerini “Kutsal Öfke Tugayları” olarak tanıtan bir grup, Irak Savunma Bakanının kayınbiraderini kaçırdı ve Necef’teki askeri operasyonun sona erdirilmesini talep etti. Militanlar ayrıca, geçen hafta tutuklanan Mukteda el Sadr’ın üst düzey bir yardımcısının da salıverilmesini istedi.

Öte yandan, kimliği belirlenemeyen silahlı bir kişi, Küfa’da Sadr’ı destekleyen göstericilere ateş açtı.

İslamcı bir militan grup da, Amerika için casusluk yaptığını iddia ettiği bir kişiyi başını keserek öldürdüklerini açıkladı.

Irak’la ilgili bir diğer haber de Atina’dan geldi. Iraklı taraftarlar, futbol takımlarının aldığı yenilgiden ötürü morallerini bozmadılar...

Irak futbol takımı altın madalya şansını kaçırmış olsa da, Cuma günü İtalya ile oynayacağı karşılaşmayı kazanması durumunda bronz madalyayı hak edebilecek.

XS
SM
MD
LG