Erişilebilirlik

Başkan Bush ve John Kerry'nin Siyasi Profili  - 2004-11-03


Başkan Bush, 6 Temmuz 1946’da New Haven Connecticut’ta doğdu ancak yaşamının önemli bölümünü Teksas’ta geçirdi. 1968 yılında Yale Üniversitesi’nden mezun olan Bush, Hava Kuvvetlerinin Teksas Üssünde pilot olarak görev yaptı. Harvard Üniversitesinde İşletme Master’i yapan Başkan, 1975 yılında mezun olduktan sonra Teksas’a dönerek enerji sektöründe çalıştı. George Bush 1988 yılında Babasının başkanlık kampanyasına katıldıktan sonra bir grup yatırımcıyla beraber Teksas Basebol takımını satın aldı ve1994 yılında Teksas valiliğine seçilene kadar basebol takımının yöneticiliğini yaptı.

2000 yılı Başkanlık seçimlerinde, Başkan Yardımcısı Al Gore karşı yarışan ve Anayasa mahkemesinin kararıyla galip gelen Bush, Beyaz Saray’a taşındı. Tartışmalı 2000 yılı seçimlerinde Bush electoral vote’u yani ikinci seçmenleri; Gore ise popular vote’u yani daha fazla Amerikalının desteğini kazanmıştı. Başkan Bush’un liderliğinde geçen dört yılda Amerika 11 Eylül 2001 terörist saldırılarından iki büyük savaşa; ekonomik durgunluğa ve daha sonra yine ekonomide yavaş ve istikrarlı büyümeye kadar birçok olaya tanık oldu.

Öğretmen ve kütüphaneci olan Laura Bush’la evli Başkan’ın ikiz kızları var.

Demokrat Başkan adayı John Kerry, 11 Aralık 1943’te Colorado’da bir askeri hastanede doğdu. Babası Richard Kerry, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetlerinin pilotlarındandı. John Kerry’nin annesi Rosemary, sivil toplum kuruluşlarında çalıştı.

Katolik aile daha sonra Massachusetts’e yerleşti. John Kerry, babası dışişleri bakanlığında çalışmaya başladıktan sonra genç yaşında birçok ülkeyi gezerek görme olanağına sahip oldu. Kerry, Yale Üniversitesi’ndeki eğitiminden sonra Vietnam savaşına gönüllü olarak katıldı. Savaşta çeşitli madalyalar kazanan Kerry, döndükten sonra politikacıların savaşla ilgili yanlış kararlarını eleştirdi ve biranda kamuoyunun gündemine geldi. John Kerry’nin 1971 yılı Nisan’ında Senato Dışilişkiler Komisyonu’nda yaptığı yönetimi eleştiren konuşmasının video görüntüleri seçim döneminde Amerikan televizyonlarında gösterildi.

John Kerry, 1976 yılında Boston Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Savcılık yaptı, 1982 yılında vali yardımcısı seçildi. 1984 yılında Senatör olan John Kerry dört kez aynı göreve seçildi.

Teresa Heinz Kerry ile evli olan Demokrat Başkan adayı ve eşinin ilk evliliklerinden toplam ikişer kız ve erkek çocukları ve bir de torunları var.

XS
SM
MD
LG