Erişilebilirlik

Avrupa Parlamentosu Başkanı'na Protesto - 2004-12-04


Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell, İstanbul'da düzenlenen bir konferansta konuşurken Diyarbakır'ı ziyaret edeceğini belirtince protesto edildi.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından bir otelde düzenlenen konferansta konuşan Borrell, dini azınlıkların özgürlüğü ve etnik gruplardan bahsederken, ”Bu akşam Leyla Zana ile görüşeceğim ve yarın da Diyarbakır'ı ziyaret edeceğim. AP'nin Diyarbakır'ı ziyaret eden ilk kişisi olacağım” dedi.

Türk televizyonlarının haberine göre, Borrell'in bu sözleri üzerine Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Yöneticisi olduğunu söyleyen Ramazan Bakkal adlı kişi bağırarak "Sayın Borrel, sizin Diyarbakır'da ne işiniz var. Siz Bask'a gittiniz mi? Vatanseverler bu ülkeyi size böldürmeyecek. Biz 5 bin yıl daha Anadoluluyuz." diyerek protestoda bulundu.

Bu sözlerinin ardından salon dışına çıkan Bakkal, kısa süre sonra konferansın yapıldığı salona yeniden girmek isteyince otelin güvenlik müdürü tarafından engellenmek istendi.

Borrell'in konuşması devam ederken salon kapısında Bakkal ile güvenlik görevlileri arasında yumruklaşmalar yaşandı.

XS
SM
MD
LG