Erişilebilirlik

A High School Offers Single-Sex Classes to Top Students


A High School Offers Single-Sex Classes to Top Students

Yazıyı okuyun ve dinleyin. Sonra Alıştırmalar bölümündeki bağlantıları tıklayarak soruları cevaplayın


(Ses dosyasini indirmek için bu link'i sag tiklayip, menüden Kaydet maddesini seçiniz: MP3'ü indirmek için)

Most American schools have boys and girls in the same classroom. But a public high school in the small, rural town of Boonsboro, Maryland, offers a special program. Top students in the ninth and tenth grades can attend single-sex classes for math, science, English, and social studies.

The aim is to help teenagers keep their minds on their work by keeping males and females apart.

Rebecca Brown chooses the students for what Boonsboro High School calls the Academy.

“What we really want to do is take that top group of kids and take them to the very highest level that they can achieve here so that they’re prepared for college.”

Placement in the Academy is voluntary; students are invited after middle school.

They need high marks and test scores and strong teacher recommendations. They also need to be involved in activities.

Almost 350 students have taken part in the Academy. It began as an experiment in 2004.

Michael Bair has been at Boonsboro High for 20 years and directs the Academy. His ninth-grade English class for boys centers on books that he believes boys find interesting.

“The novels that they’re reading now, for lack of a better phrase, they’re very manly novels. They’re novels that deal with the arrogance of man and the pride of man, which are ultimately man’s downfall.”

One of those books, for example, is “The Call of the Wild” by Jack London. This classic story tells of a dog stolen from his home and sold to work as a sled dog in Canada’s Klondike Gold Rush.

On this day, the students are working in small groups. Vincent and Logan explain why they are drawing pictures that relate to the story.“

The main character, Buck, he gets abducted and they send him off to the Yukon in a train. So I’m drawing part of the story where he’s in the train. It gets you to visualize the setting of the story and gets you to think more about what’s going on in the story and the important events of the story.”

“Instead of just doing work sheets about it, this is a lot more fun.”

Morgan Van Fleet is a senior at Boonsboro High. She liked being in the Academy. She says boys and girls act differently when they are together in a classroom.

“To me, it almost seems like it’s hindering your chances at developing yourself because you’re more focused on ‘Oh, I wish they’d shut up. Oh, what do they think of me?’ instead of focusing on what’s the homework or what’s going on in this classroom—What’s the lesson?”

There is one activity that girls and boys in the Academy do together. At the end of the day, many of them stay and help tutor students who are having trouble in school.

--------------------------------

1. Vocabulary Skills:

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

2. Main Idea:

Improve your English comprehension skills with this activity! Open

3. Facts:

Improve your English by learning the facts! Open

4. Listening Skills:

Click here to improve your English language listening skills! Open

5. Expand Your English Skills:

Expand your English language skills with this activity! Open

Amerika’daki okulların çoğunda karma eğitim yapılıyor. Ancak Maryland eyaletinin kırsalındaki Boonsboro kasabasında bir lise, özel bir program uyguluyor. Dokuzuncu ve onuncu sınıflardaki en başarılı öğrencilere sadece kendi hemcinslerinden oluşan sınıflarda matematik, fen, İngilizce ve sosyal bilimler eğitimi görme hakkı tanınıyor.

Amaç, ayrı sınıflarda eğitim gören kız ve erkek öğrencilerin karşı cinsle ilgilenerek dikkatlerinin dağılmasını engellemek ve derslerine yoğunlaşmalarını sağlamak.

Boonsboro Lisesi’nde ‘Akademi’ olarak bilinen ayrı sınıf uygulaması için öğrenci seçimini Rebecca Brown yapıyor.

Brown, amaçlarının, en başarılı öğrencileri akademik hayatlarında en üst seviyeye taşımak ve üniversite eğitimine hazırlamak olduğunu söylüyor.

Ortaokulu başarıyla bitiren öğrencilere Akademi’den davetiye geliyor. Katılıp katılmamaksa tamamen öğrencinin kendi isteğine bırakılıyor.

Öğrencilerin Akademi’ye davet edilmesi için yüksek notları, başarılı sınav sonuçları ve öğretmenlerinden alacakları tavsiye mektupları olması gerekiyor. Bunun yanısıra adayların okul dışında da farklı faaliyetlerde bulunması şart.

2004 yılında pilot program olarak başlatılan Akademi’de şimdiye kadar 350 öğrenci eğitim görmüş.

20 yıldır Boonsboro Lisesi’nde görev yapan ve Akademi Başkanı olan Michael Bair, dokuzuncu sınıf İngilizce dersinde erkek öğrencilerin ilgisini çekecek kitaplara ağırlık verdiğini söylüyor.

Bair, ”Erkek öğrencilerin şu anda okudukları romanların konusu daha çok erkekleri ilgilendiren türden. Dersimde erkeklerin aşırı gururu, kibirli tavrı ve sonuç olarak çöküşünü anlatan romanlara yer veriyorum” diyor.

Bair’in derste okuttuğu romanlardan biri, Jack London’un ‘Vahşetin Çağrısı’ adlı eseri. Romanda çalınan bir köpeğin Kanada’nın Yukon bölgesindeki altın akınında kızak köpeği olarak çalıştırılmak üzere satılması anlatılıyor.

Gruplar halinde çalışan öğrencilerden Vincent ve Logan, hikayeyi tasvir eden resimler çiziyor.

Vincent, ”Romanın ana kahramanı, Buck adlı köpek, kaçırılarak bir trenin içinde Yukon bölgesine gönderiliyor. Ben Buck’u trende hayal ettim ve bunu resimledim. Hikayeyi resimlemek konuyu gözünüzün önünde canlandırmanızı ve hikayenin önemli olaylarını daha iyi düşünmenizi sağlıyor” diyor.

Logan da kitap hakkında yazılı anlatım yerine resim yapmanın daha eğlenceli olduğunu söylüyor.

Boonsboro Lisesi’nde son sınıf öğrencisi Morgan Van Fleet de Akademi’de öğrenim görmeyi seviyor. Van Fleet kızlarla erkeklerin aynı sınıftayken daha farklı davrandıklarını söylüyor.

Morgan, bu durumu şöyle açıklıyor: ”Karma sınıflarda kendinizi geliştirme fırsatından yoksunsunuz. Aklınız daha çok ‘artık sussalar da ders çalışsam’ ya da ‘acaba benim hakkımda ne düşünüyorlar’ gibi ödevlerle ya da derslerle hiçbir ilgisi olmayan konulara kayıyor.”

Akademi’de öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin birlikte katıldıkları tek faaliyetse okul saatlerinden sonra derslerinde başarılı olamayan öğrencilere yardımcı olmak.

XS
SM
MD
LG