Erişilebilirlik

ABD 2018'de Birçok Ünlüyle Vedalaştı


ABD 2018'de Birçok Ünlüyle Vedalaştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

2018 yılı tüm dünya tarafından tanınan birçok ünlü ismin aramızdan ayrıldığı bir yıl oldu. Şarkıcılardan modacılara hatta eski bir başkana kadar birçok ünlü, bu yıl hayata veda etti.

Şarkıcı Smokey Robinson yıllardır pankreas kanseriyle mücadele eden çocukluk arkadaşı Aretha Franklin’e, duygusal bir şekilde veda etti. Franklin 18 kez Grammy ödülü kazanmış ve albümleri 75 milyondan fazla satmış bir sanatçıydı. Aralarında eski Başkan Bill Clinton, ünlü şarkıcılar, siyasetçiler ve sevenlerinin de bulunduğu binlerce kişi Franklin’i sonsuzluğa uğurladı.

Bill Clinton, “Korkularının üstesinden gelememe kaygısı olmadan cesur bir hayat yaşadı,” şeklinde konuştu.

Sinemaseverler, 1970’lerin seks sembolü ünlü aktör Burt Reynolds’a ve 95 yaşında hayata gözlerini yuman Marvel’ın yaratıcısı Stan Lee’ye veda etti.

Bu yıl ayrıca fizikçi ve yazar Stephen Hawking de aramızdan ayrıldı. Hawkings 76 yaşında Cambridge’deki evinde hayatını kaybetti.

Thomas Venning, “Stephen Hawking dünya çapında çok önemli biri isimdi. Başkalarıyla iletişim kurma konusunda olağanüstü bir yeteneği vardı,” diyor.

Moda dünyası da Amerikalı ve Fransız modacılar Kate Spade ve Hubert de Givenchy’yi uğurladı. Givenchy’nin en ikonik tasarımları, Audrey Hepburn ve Jacqueline Kennedy Onassis gibi yıldızlar tarafından giyildi. Bir diğer modacı Spade’se intihar etti.

TV dini program sunucusu Billy Graham 99 yaşında öldü. TV ekranlarından milyonlarca kişiye ulaşan Graham için 20. Yüzyılın en ruhani sesi deniliyordu.

Güney Afrikada 40 bin kişilik bir stadyumu dolduranlar ırkçılık karşıtı önde gelen isimlerden 81 yaşındaki Winnie Mandela’ya veda etti.

Afrika’nın bu yıl kaybettiği sevilen bir diğer isim de eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan oldu. Nobel Barış Ödülü sahibi Annan, “iyilik için bir yol gösterici” olarak tanınıyordu.

Aya ayak basan astronotlardan olan Alan Bean de 86 yaşında hayatını kaybetti. Bean 50 yıl önce Apollo 12 ekibiyle aya gitmişti.

Amerika Başkanı Donald Trump ve 4 eski başkan, ailesi ve dostları Washington’daki Ulusal Katedral’den, Amerika siyasetinin köklü ailelerinden birinin üyesini, Amerika’nın 41. Başkanı George Herbert Walker Bush’u, sonsuzluğa uğurladı.

Bush, Texas’ta eşi Laura ve üç yaşında kan kanserinden hayatını kaybeden kızları Robin’in yanına defnedildi.

XS
SM
MD
LG