Erişilebilirlik

ABD'de 30 yıllık konut kredilerinin oranı 23 yılın en üst seviyesinde


ABD'de konut kredisi başvuruları son 28 yılın en düşük seviyesine indi.
ABD'de konut kredisi başvuruları son 28 yılın en düşük seviyesine indi.

Konut Kredisi Bankacıları Birliği (Mortgage Bankers Association), Amerika'daki en popüler konut kredisinin (mortgage) faiz oranının 2000 yılı Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye tırmandığını, bu nedenle konut kredisi başvurularının son 28 yılın en düşük seviyesine indiğini bildirdi.

Birliğin açıklamasına göre ortalama 30 yıllık sabit konut kredisi oranı, 18 Ağustos'ta sona eren hafta itibarıyla 15 baz puan artarak yüzde 7,31'e çıktı. Bu veri, konut kredisi oranlarını etkileyen hazine bonolarının getirisinin 2007-2009 mali krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkması üzerine geldi.

Yaz boyunca Amerikan ekonomisinin durumuna ilişkin olumlu yönde sürpriz veriler gelmesi, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın (FED) faizleri daha ne kadar süreliğine arttıracağıyla ilgili düşüncelerini yeniden şekillendirmişti. Bu ortamda hazine bonolarının getirisi de yükseldi. FED, 2022 yılı Mart ayından bu yana gösterge faizini neredeyse sıfır seviyesinden yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkardı.

Emlak piyasası, FED'in enflasyonu dizginlemek ve talebi düşürmek için uyguladığı agresif faiz artışı politikasından en çok etkilenen sektör oldu. Oysa istihdam piyasası ve tüketici harcamaları verileri, faiz artışına rağmen ekonominin dirençli olduğuna işaret ediyor.

Borçlanma maliyetleri hızla yükselirken konut satışları geçen yıl geriledi. Bu yıl satışların toparlanacağına ilişkin umutlarsa henüz gerçekleşmedi. Amerika'daki konut alışverişinin çoğunluğunu oluşturan önceden sahipli konutların satışları, Temmuz'da da düşerek Ocak ayından bu yana en alt seviyeyi gördü.

Konut Kredisi Bankacıları Birliği verileri, Amerika'daki emlak piyasasının kısa süre içinde toparlanacağına işaret etmiyor. Birliğin konut kredisi başvurularını ölçen endeksi, geçen hafta yüzde 5 gerileyerek 1995 yılı Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Birliğin baş ekonomist yardımcısı Joel Kan, “Konut satın alanlar, yüksek faiz ortamı ve alım gücünün erozyona uğraması nedeniyle piyasadan çekildi. Düşük konut arzı bazı pazarlarda konut fiyatlarının yüksek seviyede kalmasına neden oluyor, bu da konut satın almak isteyenlerin önündeki engellere yenisini ekliyor” dedi.

Amerika'da yeni inşa edilen konut satışları Temmuz'da arttı, fiyatlar yıllık bazda geriledi

Amerika'da satışa sunulan önceden sahipli mevcut konut sayısı azalırken tüketicilerin yeni inşa edilen konutlara yönelmesiyle Temmuz ayında yeni konut satışlarında artış kaydedildi.

ABD Ticaret Bakanlığı, mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre yeni inşa edilen konut satışlarının geçen ay yüzde 4,4 arttığını bildirdi.

Yeni konut satışları, satış sözleşmesinin imzalanmasıyla sayıma dahil ediliyor. Temmuz'da yıldan yıla bazda satışlar yüzde 31,5 arttı.

Temmuz'da medyan konut fiyatı

ise 436 bin 700 dolardı. Bu, bir önceki yıl aynı döneme kıyasla yüzde 8,7'lik düşüşe işaret ediyor.

Daha önceki yılların düşük faizleriyle konut satın alan ev sahipleri, konut kredisi faiz oranlarının 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye tırmanması üzerine evlerini satışa çıkarmaktan kaçınıyor. Bu da mevcut konut envanterinin düşmesine ve yeni inşaatların artmasına yol açıyor.

Amerika'daki emlak piyasası istikrara kavuşmaya başlamış görünse de rekor düzeydeki konut kredisi faiz oranları ve arz sıkıntısı, gayrimenkul sektöründeki toparlanmaya sekte vurabilir.

Perakende satışlarla ilgili olumsuz tablo Noel harcamaları mevsimi öncesinde umutları kırıyor

Mağazalar zinciri Macy's'den spor mağazaları zinciri Foot Locker'a Amerika'nın en büyük perakendecilerinden gelen son veriler ve tahminler, 2023'ün ikinci yarısında tüketici harcamalarının stres altına girdiğini gösteriyor.

Orta düzeyde gelir seviyesine sahip Amerikalılar, enflasyona bağlı olarak artan hayat pahalılığı nedeniyle mevcut kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanıyor. Bu da okulların açılması ve yaklaşan Şükran Günü ve Noel kutlamaları dolayısıyla satışların artacağını uman perakende sektörü yatırımcılarını endişelendiriyor.

Perakende sektöründe danışmanlık hizmetleri sunan Telsey Advisory Group uzmanı Cristina Fernandez, 2023'ün ikinci yarısının zor geçeceğini, tüketicilerin ödedikleri para karşılığı alabilecekleri en üst değerin peşinde olduğunu ve sadece ihtiyaçları için harcama yaptıklarını söylüyor.

Spor mağazaları zinciri Foot Locker ve rakibi Dick's Sporting Goods'un yıllık kar öngörülerini düşürmesi, spor malzemeleri perakendecilerinin hisse değerlerini de düşürdü.

Hem Foot Locker ve Dick's hem de perakende devi Target, mağazalarındaki hırsızlık vakaları nedeniyle uğradıkları envanter kaybının, elde ettikleri kar üzerinde baskı oluşturduğunu bildirdi.

Yatırım fonu firması Great Hill Capital'dan Thomas Hayes, Walmart ve ucuz mal satan diğer mağaza zincirlerinin tüketicilerin indirimlere yönelmesiyle kazançlı çıkabileceklerini söyledi.

Varlık yönetimi firması B Riley Wealth'den piyasa stratejisti Art Hogan is “Tüketici hala ayakta ama geçen yıla kıyasla fiyat etiketleri konusunda çok daha hassas” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG