Erişilebilirlik

Trump'ın Hedefindeki Adalet Bakan Yardımcısı İstifa Ediyor


Rod Rosenstein
Rod Rosenstein

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Başkan Donald Trump’a istifa mektubunu sundu. Rosenstein, Trump kampanyasının ABD seçimlerine müdahale eden Rusya’yla işbirliği yapıp yapmadığını inceleyen özel yetkili savcı Robert Mueller’i atayan kişiydi. Rosenstein istifa etse de görevine 11 Mayıs’a kadar devam edecek.

Rosenstein’ın istifası sürpriz olmadı; Adalet Bakan Yardımcısı olarak Mart ayı ortalarında görevinden ayrılması bekleniyordu, ancak iki yıl önce başlattığı Mueller soruşturmasının tamamlanmasını bekledi.

Ayrıca Rosenstein’ın gidişi William Barr’ın adalet bakanlığına atanmasının ardından da kesinleşmişti. Trump yönetimi, Rosentein’ın yerine atanacak ismi belirlemiş durumda. Cumhuriyetçi Partili olmasına rağmen Trump’ın Rosenstein’ı sevmediği biliniyordu.

Rod Rosenstein istifa mektubunda Başkan Trump’a değindi; kendisini en ağır eleştiren kişilerden biri Trump olmasına rağmen Başkan’ın espri anlayışını övdü. Trump bir kez Twitter hesabında Rosenstein ve diğer yetkilileri ihanetten dolayı cezaevinde gösteren bir gösteren bir fotomontajı paylaşmıştı.

Rosenstein, Mueller’ın raporunu tamamlamasının ardından raporu inceleyen ve kamuoyuna açıklanacak kısımlarını belirleyen Adalet Bakanlığı ekibinde yer aldı. Mueller raporunda, Trump’ın soruşturmasını engellediği yönünde bir görüş bildirmemiş, bunun ardından da Adalet Bakanı Barr ve Rosenstein zaten bu yönde bir suçlamayı destekleyecek kanıt bulunamadığını savunmuştu.

ABD Adalet Bakanı William Barr (ortada) ve yardımcısı Rod Rosenstein (arkada sağda), Mueller Raporu'nun redakte edilmiş versiyonunu kamuoyuna açıklarken
ABD Adalet Bakanı William Barr (ortada) ve yardımcısı Rod Rosenstein (arkada sağda), Mueller Raporu'nun redakte edilmiş versiyonunu kamuoyuna açıklarken

Dönemin Adalet Bakanı Jeff Sessions Rusya soruşturmasından kendini çekmek zorunda kalınca, Mueller’ı soruşturmayla görevlendirme yetkisi Mayıs 2017’de Rosenstein’a kalmıştı. Mueller’ın raporu Trump kampanyasının Rusya’yla ilişkisi olduğu yönünde bir kanıt bulamasa bile, Başkan’ın adaleti engelleyip engellemediği yolundaki tartışmalara açık kapı bıraktı.

Rusya soruşturmasına en yakın isim olan Rosenstein’ın istifasının Adalet Bakanlığı yetkililerini zor durumda bırakması bekleniyor, çünkü gerek rapordaki bulgular, gerekse bakanlığın raporu tamamen yayınlamaktan çekinmesi, kamuoyu ve Demokrat Partililer’in kontrolundaki Kongre’nin olayı daha derinlemesine irdelemesine yol açtı.

Özel Savcı Robert Mueller’ı soruşturmayı yürütmekle görevlendiren Rosenstein, aynı zamanda bu iki yıllık süre boyunca soruşturmaya yönelik tüm eleştirileri kendisi göğüslemek zorunda kaldı. Soruşturma Cumhuriyetçi Partililer’in yoğun eleştirilerine hedef oldu, Başkan Trump soruşturmayı “cadı avı” diye niteledi. Sonuçta soruşturma, Rosenstein’i Trump’la da karşı karşıya getirdi.

Rod Rosenstein, Trump yönetiminin en kritik dönemlerinin kilit oyuncularından biri oldu. Rosenstein’in Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski başkanı James Comey’i eleştirdiği bir iç yazışma, daha sonra Beyaz Saray’ın Comey’i görevden alması için gerekçe olarak kullanıldı. Bundan kısa bir süre sonraysa Rosenstein, Rusya soruşturmasını yürütmesi için Comey’nin eski seleflerinden Robert Mueller’i özel savcı olarak atadı. Rusya soruşturması daha sonra Comey’nin görevden alınmasını da kapsar derecede genişletildi ve Trump’ın adaleti engelleyip engellemediği iddiaları büyüteç altına alındı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG