Erişilebilirlik

ABD: “Askerlerin Videosu Utanç Verici”


ABD: “Askerlerin Videosu Utanç Verici”

Savunma Bakanı Leon Panetta, Amerikan askerlerini Taleban cesetlerinin üzerine işerken gösteren videonun utanç verici olduğunu söyledi

Videoda Afganistan’daki görev süresini tamamladıkları sanılan 4 deniz piyadesiyle, yerde ölü yatan 3 Taleban militanı görülüyor.

Olayın ne zaman meydana geldiği ve YouTube sitesine kimin tarafından konulduğu bilinmemekle birlikte, filmin gizlice çekilmiş olmadığı askerlerin kameraya gülümsemelerinden belli oluyor.

Savunma Bakanı Panetta, olayla ilgili olarak soruşturma açıldığını duyururken, Afganistan’daki NATO komutanlığı askerlerin yaptığını saygısızlık olarak niteledi. ISAF açıklamasında, bu tür davranışların yabancı askerlerden beklenen ahlaki standartlara aykırı olduğu vurgulanıyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, olayı insanlık dışı olarak niteledi ve Obaya yönetiminden filmdeki askerleri cezalandırmasını istedi.

Afganistan'da Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit ise, Amerikan askerlerinin yaptıklarının utanç verici olduğunu ancak başlama aşamasında olan barış sürecini etkilemeyeceğini söyledi.XS
SM
MD
LG