Erişilebilirlik

ABD Başkanı: "Tehdit altındaki bir halkın çağrısına karşılık veriyoruz"


Başkan Obama, Libya'da koalisyon güçlerince girişilen askeri harekatın başlamasından kısa bir süre sonra, resmi ziyaret için bulunduğu Brezilya'nın başkenti Brasilia'da basın toplantısı düzenledi (19 Mart 2011)

Başkan Barack Obama, Amerika ve müttefiklerinin Libya'da askeri operasyonlara, "tehdit altındaki bir halkın çağrılarına karşılık vermek için" giriştiklerini söyledi.

Brezilya'yı ziyaret etmekte olan Başkan Obama, Amerikan silahlı kuvvetlerine sınırlı bir askeri harekata girişme emri verdiğini, geniş bir uluslararası koalisyon tarafından yürütülen askeri harekatın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda Libya halkını korumak amacıyla düzenlendiğini bildirdi.

Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ateşkes için yapılan uluslararası çağrıları dikkate almadığını, kendi halkına saldırmaya ettiğini ve Libya halkının karşı karşıya kaldığı tehlikenin giderek büyüdüğünü söyledi.

Başkan, askeri güce başvurma kararını kolaylıkla vermediğini vurguladı, Amerikan askerlerinin Libya'da bir kara harekatına katılmasının sözkonusu olmayacağını açıkladı.

Barack Obama, "Bir diktatör halkına, acımasız davranacağını söylerken dünya hareketsiz kalamaz. Her eylemin bir sonucu olması gerektiğini açıkça göstermeli ve uluslararası toplumun kararlılığını kanıtlamalıyız. Koalisyonun hedefi budur," diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Perşembe günü onayladığı 1973 sayılı kararla, Libya'da sivil halkın, Kaddafi rejimine karşı korunması için gerekli adımların atılması için onay vermişti. Konseyin daimi üyelerinden Rusya ve Çin'le geçici üyelerden Almanya oylamada çekimser kalmıştı. Güvenlik Konseyi'nin kararı, Arap ülkeleri tarafından da destekleniyor.

XS
SM
MD
LG