Erişilebilirlik

ABD Başkanı Ukrayna’ya Nasıl Gizlice Gitti?


Başkan Joe Biden’ın konvoyu Pazar günü Beyaz Saray’dan sabah 03.30’da ayrıldı. ABD Başkanı bu kez Air Force One uçağı yerine genellikle yurtiçi ziyaretlerde kullanılan Air Force C-32 uçağına bindi.

Beyaz Saray’da üst düzey yetkililerden oluşan küçük bir grup ve ABD ulusal güvenlik kurumları aslında aylardır olası bir gizli ziyaret için çalışma yürütüyordu.

Biden’ın Polonya’ya planlanan ziyareti ve Pazartesi gününün ABD’de Başkanlar Günü tatili olması Kiev durağının eklenmesi için uygun bir fırsatı yarattı. Başkan Biden nihai onayı Cuma günü verdi.

“Özel Hava Görevi”

ABD Başkanı Joe Biden gizli şekilde uçağa bindirildi. Uçak kimliği olarak Air Force One yerine “SAM060 Özel Hava Görevi” kimliği kullanıldı.

Almanya’da yakıt ikmali yapan uçak Polonya’nın Rzeszow kentine doğru yaklaşık bir saat süren yolculuk boyunca radarını kapattı.

10 saatlik tren yolculuğu

Başkan Biden normalden daha küçük bir ekiple seyahat etti. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Genel Sekreter Yardımcısı Jen O’Malley Dillon ve Oval Ofis Operasyonları Direktörü Annie Tomasini, Gizli Servis görevlileri, nükleer kodu taşıyan askeri yetkili, küçük bir sağlık ekibi ve Beyaz Saray’ın resmi fotoğrafçısı uçaktaydı.

Biden Polonya sınırından danışmanları ve Gizli Servis’le birlikte 10 saatlik bir tren yolculuğunun ardından Kiev’e ulaştı.

Biden ABD’den ayrılışından 20 saat sonra yerel saatle sabah 8’de Ukrayna’nın başkenti Kiev’deydi.

Siyah SUV ile dolaştı

Ukrayna kamuoyu ziyaretten habersizdi. ABD Başkanı Joe Biden beş saat boyunca başkanlık limuzini yerine siyah bir SUV ile Kiev’de dolaştı.

Kiev’de çok sayıda cadde herhangi bir açıklama yapılmadan kapatılmıştı.

Ukraynalılar bir süre sonra kullanıma kapatılan caddelerde hızla giden araç konvoylarının görüntülerini paylaşmaya başladı.

Bu görüntüler ve yoğun faaliyet Başkan Biden’ın Ukrayna ziyaretinin ilk ipuçları olarak yorumlandı.

Uçağa yalnızca 2 gazeteci alındı

Biden’ın bindiği uçağa yalnızca iki gazeteci alındı. Gazetecilerden elektronik cihazlarını kapatmaları ve yolculuk boyunca Beyaz Saray’a teslim etmeleri istendi.

Ukrayna’da da küçük bir grup gazeteci Pazartesi sabahı kent merkezinde bir otele çağrıldı.

ABD Başkanı’nın Kiev’de olduğu bilgisi başkan gelene kadar bu gazetecilerle paylaşılmadı.

Moskova bilgilendirildi

ABD’li yetkililer Ukrayna’yı bir yıl önce işgal eden Rusya’yı Biden’ın ziyareti konusunda bilgilendirmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Biden’ın Ukrayna ziyareti konusunda Moskova’nın iki tarafı doğrudan karşı karşıya getirebilecek bir hatadan kaçınmak amacıyla bilgilendirildiğini söyledi.

Başkan Biden Ukrayna’dayken ABD’ye ait gözlem uçakları Polonya hava sahasından başkent Kiev’i izledi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG