Erişilebilirlik

ABD’de Batan Banka Satın Alınıyor


ABD’de batan Silikon Vadisi Bankası’nın çoğunu First Citizens Bank’in satın alacağı açıklandı. Hafta sonu yapılan açıklamanın ardından Wall Street bu sabah yükselişle açıldı.

Merkezi Kuzey Carolina eyaletinde bulunan First Citizens Bank, çoğunlukla teknoloji şirketlerine hizmet veren ancak mevduat sahiplerinin endişe ve panik ortamında paralarını çekmesinin ardından batan Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) çoğunu satın alacağını açıkladı.

ABD’de Batan Banka Satın Alınıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

Anlaşma kapsamında, batmasının ardından bankaya el koyan Federal Mevduat Sigorta Kurumu First Citizens’ın satın aldığı bazı kredilerden kaynaklanabilecek zararın bir kısmını paylaşmayı kabul etti.

Merkezi California’da bulunan Silikon Vadisi Bankası ve merkezi New York’ta bulunan Signature Bank, mevduat sahiplerinin paralarını çekmesinin ardından batmış, her iki bankaya Federal Mevduat Sigorta Kurumu el koymuştu.

İki bankanın batmasının ardından piyasalar çalkantılı bir dönem geçirmiş, yatırımcılar yüksek faiz oranlarının baskısıyla başka bankaların da benzer krizle karşı karşıya kalabileceğinden endişe etmişti.

1898’de kurulan First Citizens Bank’in toplam varlık miktarı 100 milyar dolardan fazla. 21 eyalette 500’den fazla şubesi bulunan banka geçtiğimiz çeyrekte 243 milyon dolar net kar açıklamıştı.

Banka hisseleri ve borsada yükseliş

Haberin ardından First Citizens Bank’in hisseleri yüzde 43 yükseldi. Yatırımcıların dikkatle izlediği bankalardan biri olan PacWest Bancorp hisseleri de yüzde 4,9 değer kazandı.

S&P 500 endeksi bugün güne yüzde 0,6; Dow Jones endeksi de yüzde 0,8 yükselişle başladı.

Bankalarda yaşanan sorunların ABD genelinde küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen kredilerin durdurulmasına yol açması endişesi vardı.

Bu durum istihdamın azalmasına yol açabilir ve resesyon riskini arttırabilir.

ABD Merkez Bankası (FED) geçtiğimiz hafta faiz oranını çeyrek puan arttırarak yüzde 4,75’e çekmişti. Faiz oranı geçtiğimiz yıl başında sıfıra yakındı.

Yüksek faiz oranları enflasyonu düşürüyor ancak resesyon riskini arttırıyor ve hisse ya da tahvil gibi yatırımların fiyatlarını da olumsuz etkiliyor.

IMF Başkanı’ndan belirsizlik uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dün Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, faiz oranları artarken mali istikrara yönelik risklerin yükseldiği uyarısında bulundu.

Merkez bankalarının ve regülatörlerin attığı adımların piyasalar üzerindeki baskıyı hafiflettiğini belirten IMF Başkanı, belirsizliğe dikkat çekerek tetikte olunması gerektiğini de söyledi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG