Erişilebilirlik

ABD Blinken ve Çavuşoğlu’nun Görüşeceğini Doğruladı


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 18 Ocak’ta Washington’da görüşecekler
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 18 Ocak’ta Washington’da görüşecekler

ABD, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 18 Ocak’ta Washington’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini doğruladı. Bakanlıktan bir sözcü, VOA Türkçe’ye gönderdiği açıklamada, görüşmeyle ilgili paylaşabilecekleri başka bir ayrıntı olmadığını kaydetti.

Yazılı açıklamada, “Bakan Blinken'in 18 Ocak'ta Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşeceğini teyit edebiliriz. Görüşmeyle ilgili olarak şu an için paylaşabileceğimiz başka bir husus bulunmamaktadır’’ denildi.

ABD Blinken ve Çavuşoğlu’nun Görüşeceğini Doğruladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya seyahati dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 18 Ocak'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington'da biraraya geleceğini söylemişti.


Çavuşoğlu ayrıca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ın Moskova'da Suriye ve Rusya savunma bakanları ve istihbarat yetkilileriyle yaptıkları toplantı konusunda Washington’un tutumu ile ilgili, "ABD'nin normalleşmeye karşı olduğunu anlıyoruz. Ancak yıllardır izlenen politikaların bir neticeye varmadığını ABD’nin de görmesi lazım” demişti.

“İlişkileri normalleştirme vakti değil’’

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu’nun bu yorumuyla ilgili ise geçen hafta VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamayı bugün de yineledi.

Bugünkü yazılı açıklamada da, “Türkiye, Suriye ve Rusya arasında üçlü görüşmeler yapıldığına dair haberleri gördük. Politikamız değişmedi, ülkelerin ilişkilerini geliştirmelerini ya da zalim diktatör Beşar Esat'ın rehabilite edilmesine desteklerini ifade etmelerini desteklemiyoruz. Suriye halkına zulmetmeye ve hayat kurtaran insani yardımlara erişimi engellemeye devam eden Esat rejiminin son 12 yıldaki korkunç insan hakları sicilini dikkatle değerlendirmeleri için devletlere çağrıda bulunuyoruz. Suriye halkı yaklaşık 12 yıldır süren savaşın acısını çekmeye devam ederken, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'nin öncülüğünde siyasi bir çözüme desteğimiz devam etmektedir. Kalıcı bir siyasi çözümün ulaşılabilir olmasını sağlamak için müttefiklerimiz, ortaklarımız ve BM ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz’’ denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da bugünkü basın brifinginde bu açıklamayı tekrarladı. Price ayrıca, ''Tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza şu anda ilişkileri normalleştirme zamanı olmadığını çok açık bir şekilde ifade ettik'' ifadelerini kullandı.

VOA Türkçe'ye yapılan yazılı açıklamada Bakan Blinken'ın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile 22 Aralık’ta yaptığı telefon görüşmesinin içeriği hakkında yapılan açıklamaya atıfta bulunuldu.

O açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’ın Çavuşoğlu’na Türk hükümetinin Birleşmiş Milletler arabuluculuğundaki Karadeniz Tahıl Girişimi'nin devamını sağlamak için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ettiğini kaydetmişti.

Price, “Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın nedensiz savaşına karşı Ukrayna'nın savunmasının desteklenmesinde NATO birliğinin önemini vurguladılar. Bakan Blinken ayrıca Suriye'deki durumla ilgili endişelerini dile getirdi” demişti.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

STÜDYO VOA

Norveç, İspanya ve İrlanda Filistin devletini tanıma kararı aldı - 22 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG