Erişilebilirlik

Çavuşoğlu ve Blinken Telefonla Görüştü


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün telefonla görüştü.

Blinken, görüşmede Suriye'deki durumla ilgili endişelerini dile getirirken Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadelesinin kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Blinken’ın Çavuşoğlu’na görüşmede Türk
hükümetinin Birleşmiş Milletler arabuluculuğundaki Karadeniz Tahıl Girişimi'nin devamını sağlamak için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ettiğini kaydetti.

Price, “Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın nedensiz savaşına karşı Ukrayna'nın savunmasının desteklenmesinde NATO birliğinin önemini vurguladılar. Bakan Blinken ayrıca Suriye'deki durumla ilgili endişelerini dile getirdi” açıklamasında bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ise, tarafların tahıl anlaşmasının uygulanması başta olmak üzere Ukrayna’daki son gelişmeler, NATO'nun genişlemesi, Türkiye'nin F-16 tedarik süreci ve Ankara ile Washington arasında gelecek döneme ilişkin ziyaret takvimini ele aldığı bildirildi.

Açıklamada, görüşmede Suriye’deki son gelişmelerin de gündeme geldiği, Bakan Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin terörle mücadelesinin kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladığı kaydedildi.

ABD, Türkiye’nin Suriye’ye olası kara harekatına ilişkin endişesini sıklıkla dile getirirken, Türkiye ise bu konuda verilecek kararla ilgili başka bir ülkenin onayına ihtiyacı olmadığını bildiriyor.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG