Erişilebilirlik

ABD borç tavanında uzlaştı petrol fiyatları yükseldi


ABD’de borç tavanının yükseltilmesi konusunda uzlaşı sağlandıktan sonra uluslararası piyasalarda petrol fiyatları yükseldi. Gözler haftasonu yapacak OPEC toplantısına çevrildi.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti’nin borç tavanının yükseltilmesi konusunda uzlaşması ABD’yi temerrüde düşürmekten kurtardı. Dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden biri olan ABD’de bu konuda bir uzlaşı sağlanması petrol talebinin devamı anlamına geldiğinden bu durum fiyatların yükselmesi şeklinde piyasalara yansıdı.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,6 oranında yükseldi. Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarını durduracağına yönelik beklentiler de petrol fiyatlarının yükselmesinin bir başka nedeni olarak değerlendiriliyor.

Fiyatların yükselmesinin ardından uluslararası piyasalarda gözler petrol üreticisi ülkeler birliği OPEC’in yapacağı zirveye çevrildi. Son olarak OPEC+ ülkeleri Nisan ayında sürpriz bir hamleyle petrol üretimini günlük 1,16 milyon varil kısma kararı almıştı.

Toplantıdan önce Reuters haber ajansına değerlendirmede bulunan kaynaklar OPEC toplantısında yeni bir üretim kısıtlaması kararı beklemediklerini dile getirdi.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG