Erişilebilirlik

Ankara’daki saldırıyı kınama mesajları


Stoltenberg NATO'nun terörle mücadelede Ankara ile dayanışma içinde olduğunu belirtti
Stoltenberg NATO'nun terörle mücadelede Ankara ile dayanışma içinde olduğunu belirtti

Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nın TBMM’ye de yakın olan binası önünde yaşanan terör saldırısına, NATO ve AB yöneticilerinden de kınama geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, X hesabından (eski Twitter) paylaştığı mesajında,”NATO, terörle mücadelede, Ankara ile dayanışma içindedir” dedi. Stoltenberg, mesajında, “Bugün Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınıyor, görev başında yaralanan polis memurlarımıza acil şifalar diliyorum. NATO, terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma içindedir” ifadelerine yer verdi.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de, X hesabından paylaştığı mesajında AB’nin Ankara’da gerçekleşen terör saldırısını kınadığını belirterek, “AB, Ankara'da Türkiye İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen ve çok sayıda polis memurunun yaralanmasına neden olan terör saldırısını kınıyor. Türkiye ile dayanışmamızı ifade ediyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen mesajında, “Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na yönelik gerçekleştirilen vahşi terör saldırısını şiddetle kınıyorum. AB, bu kasvetli günde yaralıların aileleri ve bir bütün olarak Türk halkıyla dayanışma içindedir” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de mesajında, “Ankara'da bu sabah meydana gelen terör saldırısı karşısında şok yaşadım. Türk halkını yaralamaya ve öldürmeye yönelik bu korkakça girişimi şiddetle kınıyoruz. Düşüncelerim ve dayanışmam mağdurlar, aileleri ve Türkiye ile birlikte" ifadelerine yer verdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Bilström olayla ilgili sosyal medya mesajında, “Bu sabah Ankara'da meydana gelen bombalı intihar saldırısından dolayı dehşete düşmüş durumdayız. İsveç, Türkiye ile terörün her türlüsüne karşı uzun vadeli taahhüt ve ortaklığını sürdürme konusundaki kararlılığını korumaktadır. Yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

Büyükelçiliklerden de kınama

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Ankara’daki bombalı saldırıyı kınadı ve güvenlik uyarısı yayınladı.

Uyarıda ABD vatandaşlarından bölgeden uzak durması, güncel bilgiler için yerel medyayı takip etmesi ve yerel makamlardan gelen talimatları izlemesi istendi.

ABD elçiliğinden yine sosyal medyadan yapılan açıklamada ise, "NATO müttefikimiz Türkiye’ye bu sabah gerçekleştirilen terör saldırısını en güçlü biçimde kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Teröre karşı Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz" denildi.

İsveç’in Ankara Büyükelçiliği’nden de olayla ilgili açıklama geldi. Açıklamada, “İsveç, Ankara'da bugün meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınamaktadır. Terörle mücadelede Türkiye ile uzun vadeli işbirliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit eder, yaralılara acil şifalar dileriz” denildi.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris de eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün Ankara'da yaşanan terör saldırısı karşısında dehşete düştüm. Yaralılara acil şifa diliyorum. Terörün her türlüsünü kınıyoruz ve dostumuz ve müttefikimiz Türkiye'nin terörle mücadelesinde kararlılıkla yanındayız” diye yazdı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden de sosyal medyadan yapılan açıklamada, "Bu sabah Ankara'nın kalbinde meydana gelen terör saldırısı haberlerini dehşetle izliyoruz. Yaralılara acil şifalar dileriz" denilerek, Ankara şehir merkezinden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği de, "Ankara'da bu sabah İçişleri Bakanlığı yakınlarında bir saldırının meydana geldiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Kızılay mahallesinden uzak durulması tavsiye edilir. Fransa Büyükelçiliği yaralılara acil şifalar diler. Geçmiş olsun Türkiye" açıklaması yaptı.

Forum

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG