Erişilebilirlik

ABD Büyükelçiliği'nden Enerji Bakanı’na Yanıt Geldi


ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın enerji kesintileriyle ilgili ABD kaynaklı siber saldırı açıklamasına karşılık “İddialar doğru değil” yanıtı geldi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, Bakan Albayrak’ın ifade ettiği ABD kaynaklı siber saldırı iddiasının doğru olmadığı belirtildi. Açıklamada, “ABD’nin Türk elektrik veya enerji sistemine saldırıda bulunduğu iddiaları doğru değildir. Daha da ötesi, ABD ve Türkiye arasında siber suçlarla mücadelede güçlü bir işbirliği vardır ve ABD, özellikle ana küresel altyapı sistemlerini hedef alan siber saldırılara karşı Türkiye ile ortak soruşturma ve mücadeleyi devam ettirmeye hazırdır” denildi.

Albayrak ne demişti?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, 6 Ocak günü katıldığı bir TV programında, özellikle İstanbul’u etkileyen ancak Türkiye genelinde gözlemlenen elektrik kesintileri konusunda özetle şunları dile getirmişti:

“Yaşadığımız elektrik kesintisi normal bir kesinti değil. 70’li yıllardan bugüne yapılan alt yapı yatırımlarıyla hattın tamamı tarihte ilk defa hepsi koptu. Doğal afet noktasında baktığınızda 70 kilometreyi geçen rüzgar hızında, ciddi bir tahrifat oldu. Yıkılan hatların 4 tanesinin tamiratı tamamlandı. Kalan 3 hattın devreye alınması birkaç hafta sürebilir ama bugün itibariyle 4. hattı da devreye alarak önemli bir sıkıntıyı aşmış olduk. En önemli husus şu; hakikaten ağır kış şartlarından dolayı mı bu elektrikler kesildi? Normal zamanda yaşamıyoruz. Bakın 31 Aralık gecesi üç farklı bölgede yer altı kablolarının kesildiğini tespit ettik. Normal günlerden geçmediğimiz için farklı tehditlerle karşı karşıya kalıyoruz. 30 Aralık’ta da siber saldırı ihbarı aldık. Hakikaten Türkiye’de enerji alanın iktidarımız döneminde çok önemli atılımlar yaptık. 7 ana birimden 4’ü devreye girdi. İlk hattı devreye aldıktan sonra tüm İstanbul'da meskenlerdeki elektrik kesintilerini durdurduk. İletim alt yapısı bugün yarın oluşabilecek duruma göre tedbirler almalıyız. Bunun siber tarafı da var. 30 Aralık itibariyle aldığımız ciddi bir ihbar sonrasında tedbirlerimiz aldık. En son dün (5 Ocak) Amerika alt yapılı siber bir atak gerçekleşti. Biz bunları püskürterek süreçleri yürütüyoruz. Birçok açıdan tedbirli olmak zorundayız. Bu çerçevede bakıldığında, enerji arzı noktasında ciddi bir risk yok. Enerji alt yapıları konusunda 2016’yı çok iyi kapattık. Tüm denetimleri sıkı bir şekilde yapıyoruz.”

Elektrik Mühendisleri Odası: “Sıkıntı yaz saati uygulaması kaynaklı”

Bu arada TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise, elektrik enerjisi tüketiminde geçmiş yıllara oranla yaz saati uygulamasında devam edilmesi kaynaklı artış bulunduğunu açıklamıştı. EMO, tüketim hatlarında yoğunluktan kaynaklı sıkıntılar olduğunu düşündüklerini bildirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG