Erişilebilirlik

ABD Çin Casus Balonunu Başkan Biden'ın Talimatıyla Vurarak Okyanusa Düşürdü


ABD, ülke üzerinde uçuşunu sürdüren Çin casus balonunu vurarak düşürdü. Çin balonun casus balon değil meteoroloji balonu olduğunu iddia ediyordu. Balon, Başkan Biden'ın talimatıyla vurularak Okyanus'a düştü.

Dün konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan ABD Başkanı Joe Biden, bugün gazetecilerin sorularını yanıtlarken kendisinin balonun vurulması talimatını Çarşamba günü verdiğini ordunun balonu vurabilmek için en uygun yer ve anı beklediğini söyledi. ABD Başkanı, düşen parçaların kimseye zarar vermemesi için uygun zamanın ve konumun beklendiğini belirtti.

Balonun vurulması operasyonu sırasında Güney Carolina bölgesinde uçuşlar durduruldu.

Pentagon henüz operasyona ilişkin bir açıklama yapmazken Çin’in casus balonunun düşürülmesi gerektiği konusunda çok sayıda Kongre üyesinden açıklamalar gelmişti. Konunun ABD’nin egemenlik meselesi haline geldiği tartışmaları yapıldı.

Reuters haber ajansı fotoğrafçısı bir jetin balona yaklaşarak onu vurduğunu vurulma anında bir patlama görüntüsünün ortaya çıkmadığını ardından balonun düşmeye başladığını söyledi.

Balonun vurulduğu an ve düşüşünün Myrtle sahili bölgesinden görülebildiği belirtiliyor. Reuters fotoğrafçısı balonun vurulması esnasında iki askeri jetin olduğunu belirtti.

Çin yönetimi balonun casusluk amacı taşımadığını meteorolojik ölçümler yapmak amacıyla kullanıldığını ve kazara ABD’ye yöneldiğini iddia etti. Ancak bu gelişme üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’e yapacağı ziyareti erteleme kararı aldı. Konu ABD ve Çin arasında yeni bir gerilim konusu haline geldi.

ABD Savunma Bakanlığı, bir başka Çin casus balonunun da Latin Amerika üzerinde görüldüğünü söyledi ancak tam konum hakkında bilgi vermedi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG