Erişilebilirlik

ABD’de İşsizlik Son 5 Yılın En Düşük Seviyesinde


İşsizlik oranı, 2008 yılından bu yana en düşük seviyesine inerek Temmuz ayında %7,4’e düştü

Amerika’da işsizlik oranı, 2008 yılından bu yana en düşük seviyesine inerek Temmuz ayında %7,4’e indi. Haziran ayında bu oran %7,6 düzeyindeydi. Açıklanan resmi rakamlara göre 11 milyon 500 bin kişi halen işsiz.

İşsizlik oranı düşse de ek istihdam alanı yaratılması bakımından, Temmuz ayı, beklenenden daha düşük bir performansa tanıklık etti. Geçen ay içinde eklenen istihdam alanı sayısı 183 binde kaldı. Yetkililer, yıl başından bu yana, her ay ekonomiye 200 bin yeni iş sahası eklendiğini söylemişti.

Hükümet yetkilileri, ikinci çeyrek için ekonomik büyüme hızını %1,7 olarak açıklamışlardı. Son iki çeyrekte bu rakamın daha yüksek olması bekleniyor. Amerika Merkez Bankası da ekonominin yavaş da olsa büyüdüğünü açıkladı.

Banka, ekonomiyi canlandırmak için her ay 85 milyar dolarlık bono ve konut kredisine dayalı tahvil alımı yapıyor. Merkez Bankası, ekonomi düzelme işaretleri gösterdiğinden bu alımları, planlanandan önce, bu yıl sonunda azaltma ve 2014 ortasında tamamen sona erdirme olasılığını gündeme getirdi.

Ancak bu haftaki Merkez Bankası toplantısında, alımların azaltılmasına henüz hazır olunmadığı kararı çıktı.
XS
SM
MD
LG