Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Bütçe Kesinti Planları Belirsiz


Dışişleri Bakanlığı, Donald Trump’ın Ocak ayındaki başkanlık yemin töreninden buyana heyecanla beklenen ilk brifingini geçtiğimiz hafta düzenledi ama Dışişleri Bakanlığı sözcü vekili Mark Toner, Başkan Trump’ın bakanlık bütçesinde ve Amerika’nın yabancı ülkelere yaptığı mali yardımda yüzde 37 oranında kesinti yapma planlarıyla ilgili sorulara tam netlik getirmedi.

Çok sayıda gazeteci, günlük basın brifinglerinin ne zaman başlayacağını, yeni bakan Rex Tillerson’un neden uzun süredir sessiz kaldığını ve bakanlıktaki birçok üst düzey mevkinin neden hala doldurulmadığını merak ediyordu. Sözcü Mark Toner, yeni hükümetin Dışişleri Bakanlığı’nı dışladığı şeklindeki söylentileri reddetti: “Dışişleri Bakanı Tillerson, Beyaz Saray’la yakın iletişim içinde. Başkan’la sık sık konuşuyor, hatta daha dün bir toplantı için Beyaz Saray’daydı. Dışişleri Bakanlığı’nın ve Bakan Tillerson’ın sesi, Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki görüşmelerde gür bir şekilde duyuluyor.”

Toner, bütçe kesintisininse henüz netleşmediğini söyledi: “Her geçiş döneminde bazı değerlendirmeler yapılır. Bakan Tillerson’ın üst düzey yönetimle sık sık görüşme yapmasının nedeni de bu. Farklı seviyelerdeki liderlerle konuşuyor, öncelikler hakkında bilgi topluyor, kaynakların nasıl değerlendireceğini inceliyor.”

Dışişleri Bakanlığı eski yetkilileri ve uzmanlar, bütçe kesintilerinin etkileri hakkında kaygılandıklarını ifade etti. Obama döneminin demokrasi, insan hakları ve çalışmadan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski, bu konuda şöyle konuşuyor: “Dışişleri Bakanlığı programlarının bütçesinde en azından kağıt üzerinde tarihi kesintiler yapılıyor. Trump, İsrail ve Mısır’a yardım gibi bazı programları dokunulmaz olarak görüyor. Bunun dışında hemen her alanda eşi benzeri görülmemiş kesintiler öneriliyor.”

Malinowski’ye göre böylesi ciddi kesintiler Kongre’de onaylanmaz. Demokrat Senatör Ben Cardin de aynı görüşte: “Afrika’da demokrasiyi, Ortadoğu’daysa kapsayıcı ve etkili yönetim şekillerini teşvik etmek için daha çok çaba harcamalıyız. Böylece savaşların sayısını azaltabiliriz. Kendi bölgemizde de yapacak çok işimiz var.”

Önümüzdeki hafta Çin, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan Uzakdoğu gezisine çıkacak olan Dışişleri Bakanı Tillerson’ın önünde, Kuzey Kore’nin füze programı gibi, bütçe kesintilerinden daha acil gündem maddeleri var.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG