Erişilebilirlik

ABD Dünya Liderliğini Kaybediyor


Tourists walk through deserted streets near the U.S. Capitol ahead of Friday's presidential inauguration in Washington, D.C., Jan. 19, 2017.

Gallup kamuoyu araştırma şirketine göre, Donald Trump'ın başkan seçilmesinden bu yana dünyada ABD’nin liderliğine duyulan takdir azaldı.

Gallup’un son anketine göre, 134 ülkede ABD’nin liderliğine duyulan beğeninin ortalaması yüzde 30’da kaldı. Bu oran, Trump’tan önceki başkanlar Barack Obama ve George W. Bush’un döneminin de altında.

Obama’nın başkanlığının son yılında bu oran yüzde 48, Bush’un döneminde de yüzde 34'le düşük bir seviyedeydi.

ABD’nin liderliğini onaylamayanların ortalama oranı, 15 puan artarak, yeni bir rekorla yüzde 43’e ulaştı.

Ortalaması alınan 134 ülkenin 65’inde onay oranları keskin bir düşüş gösterdi. Bu ülkelerin çoğunun ABD’nin müttefiki olduğu da dikkat çekti.

Kanada, Norveç, Belçika ve Portekiz’de 2016’da ABD’nin liderliği büyük oranda desteklenirken, son ankette ortalama 40 puan düşüş yaşandı.

ABD’nin liderliğinin onayın yüzde 10’dan fazla arttığı ülke sayısı ise sadece dört oldu. Bu ülkeler 17 puanlık artışla Liberya, 15 puanlık artışa Makedonya, 14 puanlık artışla İsrail ve 11 puanlık artışla Beyaz Rusya olarak sıralandı.

Ankete göre İsrailliler'in yüzde 67’si ABD’nin liderliğini destekliyor. Bu oran Bush yönetimi dönemindeki destekle aynı. Gallup’un araştırması, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıdığı tarihten önce yapıldı; ancak Trump başkanlık kampanyası boyunca zaten bu vaatte bulunuyordu.

ABD’nin saygınlığını en fazla yitirdiği ülkelerse Amerika kıtasından. Kıta ülkelerinin neredeyse tamamında bu oran yüzde 24’e düştü. Bu oran, Obama’nın görevdeki son yılındaki onay oranının neredeyse yarısı.

ABD’nin Avrupa karnesi de çok iyi değil. Avrupa'da nay oranı yüzde 25’te kaldı. Asya’da da oran yüzde 30’e düştü.

ABD’nin liderliğine en çok destek, yüzde 51'le Afrika kıtasından. Ancak bu oran, geçen yıllara ve eski başkanların dönemlerine göre de düşmüş durumda. Uzmanlara göre, Trump’ın geçen hafta Afrika ülkeleriyle ilgili olarak kullandığı küfürlü ifade nedeniyle destek oranı daha da düşebilir.

Anket ayrıca ABD’nin, rakip olarak gördüğü Çin ve Rusya’yla aynı orana gerilediğini de ortaya koydu.

Gallup bu oranların, ABD’nin uluslararası nüfuzunu da etkilemiş olabileceğini açıkladı. Ankete göre Almanya yüzde 41 onay oranıyla en büyük küresel güç olan ABD’yi yerinden etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG