Erişilebilirlik

'ABD Ekonomisi'nde Büyüme İstikrarlı Ama Muhteşem Değil'


'ABD Ekonomisi'nde Büyüme İstikrarlı Ama Muhteşem Değil'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

ABD Merkez Bankası FED, Amerikan ekonomisiyle ilgili iyimserliğini koruyor. FED, iki gün süren toplantısının ardından faiz oranlarını tarihi düşük seviyede tutmaya devam etmeyi kararlaştırdı. İstihdam piyasasının geliştiği, ancak enflasyonun zayıf olduğu bir dönemde Merkez Bankası, Amerika’nın ekonomik büyümesini “ılımlı” olarak niteledi. Bu, Başkan Donald Trump’ın söz verdiğinden çok yavaş bir hız. Başkanlığının altıncı ayına ayına girilirken, Trump’ın ekonomik gündeminde hala çok az bir hareketlilik görülüyor.

Donald Trump’ın ekonomisi, yükselen borsalardan ve düşük işsizlik oranından kendine pay biçmek. Thomson Reuters finans uzmanı Tom Buerkle Skype üzerinden yaptığı açıklamada, Amerikan ekonomisini tekrar büyütme yönündeki kampanya vaadine rağmen Trump’ın kilit ekonomik girişimlerinin çoğunun Kongre’de takıldığını söylüyor.

Buerkle, şu ana kadar yüzde 2'lik bir büyüme olduğunun, bunun da istikrarlı ama muhteşem olmadığını belirtiyor.

Buerkle, Trump’ın ekonomik gündeminde ilerleme eksikliğinin, IMF’nin Amerika’nın büyüme tahminlerini bir kez daha aşağıya çekmesinin nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. Muhafazakar eğilimli Amerikan Enterprise Institute adlı düşünce kuruluşundan Michael Strain’e göre de, eğer bir yavaşlama varsa bu, Wall Street’te görülümüyor.

Ancak başkanın sözlerini yerine getirememesi halinde yatırımcının güvenine ne olacak? Bazı çevreler, borsalardaki rekor yükselişin kalıcı olmayabileceği görüşünü dile getiriyor.

Ancak, bazı muhafazakarlar icraatta başkana zayıf not verseler de, yine de Demokrat Parti’nin asgari ücreti saatte 15 dolara yükseltmek, anne-babalara ücretli izin gibi girişimlerini daha fazla eleştiriyorlar.

Buerkle’e göre ise, yasama icraatı olmayan bir ortamda ekonomiye istikrar kazandırmakta büyük oranda pay, Merkez Bankası’na ait, çünlü son 8 yıldır Washington'un ekonomi politikalarını büyük ölçüde FED şekillendirdi.

Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi, Amerikan ekonomisi istikrarını koruduğu takdirde gelecekte kademeli faiz artışları beklenebilir.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG