Erişilebilirlik

ABD Enerji Bakanı’na Telefon Şakası


ABD Enerji Bakanı Rick Perry, telefon şakasının kurbanı oldu. Perry, Ukrayna başbakanıyla görüştüğünü sanıyordu ama aslında telefonun öbür ucunda, ünlülere yaptığı telefon şakalarıyla ünlü bir Rus komedyen vardı.

Perry 22 dakika süren görüşmede Amerika’nın Ukrayna’ya kömür ihracatını genişletmesiyle ilgili iyimser mesajlar verdi.

Amerikalı bakana şaka yapan iki komedyen Vladimir Krasnov ve Alexei Stolyarov, daha önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kimliğiyle İngiliz şarkıcı Elton John’ı kandırmıştı.

Enerji Bakanlığı Sözcüsü Shaylyn Hynes yaptığı yazılı açıklamada, telefon şakasını doğruladı. Hynes, “Bu kişiler, üst düzey yetkililer ve ünlülere, özellikle de hükümetlerinin çizgisine uymayan bir ajandayı destekleyenlere karşı yaptıkları şakalarla biliniyorlar” dedi.

Perry’nin 19 Temmuz’da yapılan görüşmede, Rusya’ya karşı yaptırımlar ve Ukrayna’nın petrol ve gaz geliştirmesine yardım edilmesi dahil bir dizi konuda ciddi bir tonda konuştuğu görülüyor.

Trump yönetiminin, Baltık üzerinden Avrupa’ya doğal gaz taşınmasını öngören Rus projesi Nord Stream 2’ye karşı olduğunu belirten Perry, Amerikan teknolojisinin Ukrayna’ya gaz geliştirmesinde yardım edebileceğini belirtiyor. Perry Paris iklim anlaşmasına da değindi.

İlk olarak E&E News tarafından haberleştirilen telefon görüşmesinin kaydı internet üzerinden de yayınlandı.

Görüşme, Perry’nin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve heyetiyle ABD Enerji Bakanlığı’nda yaptığı toplantının bir ay sonrasına denk geldi.

Başkan Donald Trump geçen ay yaptığı açıklamada, Washington’ın Ukrayna’ya daha fazla kömür ihraç etmeyi planladığını duyurmuştu.

ABD’nin Ukrayna’ya nasıl daha fazla kömür getireceği belirsiz ancak Perry telefon görüşmesinde bu konu üzerinde Ticaret Bakanlığı’nın çalıştığını söyledi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG