Erişilebilirlik

Filistin Kurtuluş Örgütü Washington Temsilciliği Kapanmıyor


Amerika, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Washington’da bulunan temsilciliğini kapatma kararını değiştirdi.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistinli liderlerin, Kongre’nin Filistinliler’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde, İsrail vatandaşlarına yönelik soruşturmaları etkileyecek bir yönlendirme yapmalarına karşı getirdiği hükmü çiğneyen ifadeler kullanmaları nedeniyle, FKÖ’nün Washington’daki temsilciliğinin faaliyet iznini yenilemeyeceklerini ve büronun kapanacağını açıklamıştı.

Filistinli lider Mahmut Abbas, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İsrail yerleşkeleri konusunu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıyabileceklerini söylemişti.

AP haber ajansına konuşan Filistinli milletvekili Mustafa Barghouti, Amerika’nın önceki konumunu değiştirerek doğru bir karar verdiğini belirtti. Geçen hafta alınan kararın hiç alınmamış olması gerektiğini söyleyen Barghouti, ‘Amerika hem arabulucu olup hem de taraf tutan bir konumda olamaz. Amerika, İsrail’den tavır alan bir tutum sergilemeye devam ederse, bölgede barışı sağlayamayız’ dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerika’nın FKÖ temsilciliğine, çalışmalarını, İsrail-Filistin arasında kalıcı ve anlamlı bir barış sağlama amaçlı sınırlandırmaları gerektiği şeklinde tavsiyede bulundukları belirtildi.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG