Erişilebilirlik

ABD'ye Göre Türkiye'deki Son Gazeteci Tutuklamaları: 'Rahatsızlık Verici Eğilim'


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için terör propagandası yapmakla suçlanıp tutuklanan gazetecilerin durumu Amerika’da da “rahatsızlık verici eğilim” olarak değerlendirildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasını değerlendirmesi istenen Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Washington’da gazetecilere yaptığı günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, “Haberleri gördük. Bu Türkiye’de meşru tartışma, ifade ve basın özgürlüğünü engellemek amacıyla yine devam ettiğini gördüğümüz rahatsız edici bir eğilim” diye konuştu.

Kirby, dost ve müttefik bir ülke olarak Türk yetkililere çağrılarını yinelediklerini söyledi, “Giriştikleri eylemlerin Anayasa’da yer alan ve aynı zamanda ifade özgürlüğünü de kapsayan evrensel demokratik değerlere uymasına dikkat etmeliler” diye konuştu.

“Demokratik toplumlarda eleştirel düşünceler susturulmamalı, cesaretlendirilmeli” diyen ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, toplum içinde farklı seslerin ifade edilmesiyle ve bağımsız gazetecilerin iş ve eylemlerine izin verilmesinin demokrasileri daha zayıf değil daha güçlü yaptığına inandıklarını kaydetti.

Ahmet Nesin, Şebnem Korur ve Erol Önderoğlu
Ahmet Nesin, Şebnem Korur ve Erol Önderoğlu

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun yanı sıra Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için terör propagandası yapmakla suçlanan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur ve gazeteci Ahmet Nesin de tutuklananlar arasında bulunuyor.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG