Erişilebilirlik

ABD-Güney Kore Tatbikatlarına Kuzey Kore’den Tepki


ABD ve Güney Kore bir haftada ikinci kez ortak hava tatbikatı düzenleyerek en son teknoloji savaş uçaklarının denemelerini yapıyorlar. Kuzey Kore’yse bu tatbikatlara şiddetle karşı çıkmaya ve bunun bölgede gerilimi arttırdığını savunmaya devam ediyor.

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, ABD ve Güney Kore hava kuvvetlerine ait uçakların Kore yarımadasının batısında deniz üzerinde bugün bir tatbikat daha düzenlediği belirtildi. Tatbikata Güney Kore’ye ait F35A savaş uçaklarıyla ABD’ye ait F-35B ve F-22 savaş uçakları katıldı.

Açıklamada ayrıca, “İki ülke hava kuvvetleri, ortak tatbikatlarla Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı hazır olmaya ve buna karşılık verme konusunda güçlü kapasitelerini ortaya koymaya devam edecekler” denildi.

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen 2022 yılında, rekor sayıda füze denemesi gerçekleştirdi. Ayrıca yine BM kararlarına aykırı olarak daha kapatılan bir nükleer silah test merkezini açtığı gözlemlendi. Bu durum Kuzey Kore’nin 2017 yılından bu yana ara verdiği nükleer silah denemelerine yeniden başlayacağına dair beklentileri de arttırdı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı dün bir açıklama yaparak, ABD ve Güney Kore tarafından düzenlenen tatbikatların kendileri açısından kırmızı çizgilerinin aşılması noktasına ulaştığını belirtti. Açıklamada, tatbikatların Kore Yarımadası’nı büyük bir silah deposu ve tehlikeli bir savaş alanına dönüştürme riski taşıdığı belirtildi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı tarafından paylaşılan açıklamada, Washington yönetimi suçlandı ve ABD’nin düşmanca politikalar izlediği savunuldu. Açıklamada, bunun devam ettiği bir durumda, Kuzey Kore’nin Batılı ülkelerle diyaloğa yanaşmayacağı ifade edildi.

XS
SM
MD
LG