Erişilebilirlik

Haiti Hükümeti Depremindeki Ölü ve Evsiz Sayısını Abartmış


Haiti Hükümeti Depremindeki Ölü ve Evsiz Sayısını Abartmış

Amerikan hükümetinin henüz yayınlanmamış bir raporu, Haiti hükümetinin 2010 yılı Ocak ayında meydana gelen şiddetli depremde ölü ve evsiz sayısını aşırı derecede abarttığını ileri sürüyor.

Haber kuruluşlarının eline geçen rapor taslağı, depremde ölenlerin sayısının 46 ila 85 bin arasında tahmin edildiğini belirtiyor. Ancak Haiti hükümeti, depremde çeyrek milyon kişinin öldüğünü savunuyor. Aynı rapor, 680 bin kişinin evsiz kaldığı yolundaki Birleşmiş Milletler rakamlarını da sorguluyor.

Haiti hükümeti iddialara yanıt vermedi.

Amerika Uluslararası Kalkınma Dairesi tarafından hazırlanan rapor henüz yayınlanmadı. Associated Press haber ajansına bilgi veren Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, rapordaki bazı tutarsızlıklar giderildikten sonra yayınlamayı düşündüklerini açıkladı.

Geçen yıl birçok ülke ve uluslararası kurum, Batı yarımkürenin en yoksul ülkesi olan Haiti’ye depremin yaralarını sarmak amacıyla milyarlarca dolar yardım vaadinde bulunmuştu. Ancak bazı yardımlar, Haiti’deki yeni hükümet, yoksulluk, altyapı ve kolera salgını sorunlarına değininceye kadar askıya alındı.

Haiti’nin yeniden imarının on yıl alması ve 11 buçuk milyar dolara mal olması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG