Erişilebilirlik

ABD’de İki Kişi “Gizli Çin Polis Karakolu” Kurmaktan Gözaltında


ABD'de güvenlik güçleri New York’un Manhattan bölgesinin Çin Mahallesi'nde Çin uyruklu iki kişiyi, gizli "Çin polis karakolu" oluşturma şüphesiyle gözaltına aldı.

Brooklyn federal savcısı tarafından yapılan açıklamada 61 yaşındaki Lu Jianwang ve 59 yaşındaki Chen Jinping'in Çin hükümetinin casusları olarak hareket ederek komplo kurmakla ve adaleti yanıltmaya çalışmakla suçlandıkları belirtildi. İki ismin bugün Brooklyn federal mahkemesi karşısına çıkması bekleniyor.

Son dönemde Adalet Bakanlığı Çin ve İran gibi ülkelerin ABD'de yaşayan muhaliflere baskı uygulamak için yaptıkları ulus ötesi çalışmalara yönelik soruşturmaları arttırmıştı.

Brooklyn'in en kıdemli federal savcısı Brean Peace, "Bu suçlama Çin hükümetinin New York'un göbeğinde gizli polis istasyonu kurarak ulusumuzun egemenliğini bariz şekilde ihlal ettiğini ortaya koyuyor" dedi.

Savcılar Lu'nun 2018'de Çin tarafından "kaçak" olarak değerlendirilen bir kişiyi ülkesine geri dönmeye ikna ettiğini söyledi. Bu kişinin taciz ve tehdit edildiği belirtildi.

Savcılara göre Çin hükümeti 2022'de Lu'dan California'da yaşayan demokrasi yanlısı bir aktivisti tespit etmeye yardım etmesini istedi. Savcılar, ikilinin soruşturma altında olduklarını öğrenmelerinin ardından bir Çin hükümet yetkilisiyle iletişim içeriklerini sildiklerini Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) itiraf ettiklerini belirtti.

Federal savcılar bir düzineden fazla Çin vatandaşını ve diğer bazı kişileri bu ülkelerin ABD'de yaşayan muhaliflere karşı gözetleme ve taciz kampanyalarını yürütmekle suçluyor. İddialara Çin'in "kaçak" olarak değerlendirdiği kişilerin zorla ülkeye geri gönderilmesi dahil.

Suçlamalar FBI Başkanı Christopher Wray'in Kasım ayında bir Senato komisyonuna ABD kentlerinde bu tür karakolların varlığından duyduğu kaygıyı dile getirmesinin ardından başlatıldı.

Wray, Çin hükümetinin ABD'de bir polis varlığı oluşturduğunu, ABD'nin egemenliğini ihlal ettiğini ve kolluk güçleriyle işbirliğinden kaçtığını söylemişti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG