Erişilebilirlik

ABD: İran'la Önemli Görüş Ayrılıkları Var"


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Viyana'da açıklama yaparken
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Viyana'da açıklama yaparken

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’ın uranyum zenginleştirme programını kısıtlamayı amaçlayan bir anlaşmaya varma konusunda hala “önemli görüş ayrılıkları” olduğunu açıkladı.

Kerry, bu açıklamayı Viyana’da Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri İran ile nükleer görüşmelerin son turuna hazırlanırken yaptı.

Viyana’da yeniden masaya oturacak olan İran ve P5+1 ülkeleri 20 Temmuz gününe kadar İran’ın nükleer programı konusunda nihai anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Kerry, İran’ın nükleer silaha sahip olmamasını sağlamanın hayati önem taşıdığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ise tarafları iyi niyetle görüşme masasına oturmaya çağırarak “güven iki yönlü bir yoldur ”şeklinde konuştu.

Tarafların 20 Temmuz gününe kadar nihai anlaşmaya varamaması durumunda müzakerelerin uzaması ve daha da zorlu hale gelmesi bekleniyor. Geçen ay yapılan görüşmelerde sonuç alınamamıştı.

Taraflar ne kadar uranyum zenginleştirilebileceği ve yaptırımların ne ölçüde yumuşatılacağı konusunda anlaşamıyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, geçen hafta Washington Post gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, “İranlı liderler ya tüm dünyayı nükleer programlarının barışçıl olduğuna ikna edecek adımlar atarlar ya da ülkeleri üzerindeki ekonomik ve diplomatik tecridi sona erdirip, İran halkının hayat kalitesini yükseltecek tarihi bir fırsatı kaçırırlar” dedi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG