Erişilebilirlik

ABD IŞİD Militanlarının Suriye’ye Girmesini Engelledi


Lübnan’dan kaçan IŞİD militanlarının doğu Suriye’ye girmesini önlemek için ABD öncülüğünde hava operasyonu düzenlendi.

Lübnan’daki Hizbullah grubunun aracılık ettiği tartışmalı bir ateşkes anlaşması kapsamında yüzlerce IŞİD militanı Lübnan-Suriye arasındaki sınır bölgesinden kaçıp, Irak sınırı yakınlarında IŞİD’in kontrolündeki bir kente gidiyordu.

Koalisyondan yapılan açıklamada, hava operasyonunun, yolda bir krater oluşturarak ve küçük bir köprüyü yok ederek IŞİD konvoyunun ilerleyişini engellediği belirtildi ancak operasyonun tam olarak hangi noktada düzenlendiğine dair detay verilmedi.

Açıklamada, “IŞİD küresel bir tehdit; teröristleri başkasının ilgilenmesi için bir yerden başka yere taşımak kalıcı bir çözüm değil” ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “teröristlerin savaş sahasında öldürülmesi”, Irak’a nakledilmek üzere Suriye içerisinde dolaştırılmaması gerektiğini belirtti.

McGurk, “Koalisyonumuz bu teröristlerin Irak’a asla girememesi ya da gittikçe küçülen ‘halifeliklerinin! kalan bölgelerinden kaçamamalarını sağlamaya yardımcı olmalı” dedi.

Koalisyon, konvoyu gerçek zamanlı olarak takip ettiğini ve IŞİD militanlarını doğrudan hedef almayı seçenek dışı bırakmadığını kaydetti. Açıklamasında koalisyon, “Lübnan Hizbullah’ı ve IŞİD ya da Suriye rejimi arasında varılan herhangi bir anlaşmanın tarafı olmadığını” vurgulayarak, IŞİD konvoyuna karşı düzenlenecek herhangi bir operasyonun “silahlı ihtilafın hukukuna” uygun düşeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG