Erişilebilirlik

ABD Kongresi'nin Çin Komisyonu Oturumlarına Başladı


Temsilciler Meclisi'nde yeni bir komisyon, Çin hükümetinin ABD ekonomisi ve güvenliği için oluşturduğu tehlikelere karşı çalışmalarına başladı.

Bazıları komisyondaki oturumların ABD ve Çin arasındaki tansiyonu artırabileceğini söylerken, panelin başkanı iki ülke arasındaki rekabeti "21. yüzyılda hayatın nasıl görüneceğine dair varoluşsal bir mücadele" olarak nitelendirdi.

Komisyon başkanı, Cumhuriyetçi Wisconsin Temsilcisi Mike Gallagher, oturumu acil harekete geçilmesi çağrısıyla açtı. Çini konu alan tasarılarda ortak zemin bulmanın zorluğuna değinerek, Çin hükümetinin komisyonun çabalarına karşı çıkmaya hazır olan Wall Street'te kendisine dostlar bulduğunu söyledi.

Gallagher, komisyonun gelecek iki yıl boyunca birkaç tasarıyı sonuçlandırmasını ve uzun vadeli politikalar hakkında bir dizi tavsiye yayınlamasını umuyor. Gallagher'ın şimdiye kadar Demokratlar'ın katılım ve desteğine sahip olduğu görülüyor.

Bugünkü oturumun tanıkları arasında eski Başkan Donald Trump'ın iki eski danışmanı Matthew Pottinger ve H.R. McMaster da vardı.

Ulusal güvenlik danışman yardımcısı Matthew Pottinger 6 Ocak 2021'de ABD Kongresine düzenlenen baskının hemen ardından istifa etmişti.

H.R. McMaster ise Şubat 2017'den Nisan 2018'e kadar Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı olmuştu.

McMaster, Kongreyi, ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası sistemler tarafından memnunlukla karşılanan Çin'in ekonomisinin ve yönetim biçiminin liberalleşeceği fikrine çok uzun süre kapıldığı konusunda uyardı.

McMaster ABD'ye, Çin Komünist Partisi'nin askeri ve ekonomik avantaj sağlamak için kullanabileceği hassas teknoloji transfer eden ticaret veya yatırımlara katılmamasını tavsiye etti.

Ayrıca ABD'nin Çin'de Komünist Parti'nin özgürlükleri bastırmasına ve teknoloji ile desteklenen polis devletini pekiştirmesine yardımcı olacak şekilde iş yapmaması gerektiğini söyledi.

Oturumlar, Çin ile ABD arasındaki rekabetin ve gerilimin arttığı bir zamanda geldi. ABD, müttefikleri ve Çin Tayvan veya başka bir gerilim yüzünden çıkabilecek olası bir çatışmaya karşı Hint-Pasifik'teki askeri mevzilerini güçlendiriyor.

Geçen yaz, Çin savaş gemileri ve savaş uçakları, dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından bölgede tatbikatlarını arttırmıştı.

Xi Jinping hükümeti o dönemde Başkan Joe Biden'ın yönetiminin Amerikalı Kongre üyelerinin eylemleri üzerinde hiçbir kontrolü olmadığı yönündeki açıklamalarını reddetmişti.

Son olarak Biden yönetimi üç hafta önce ABD toprakları üstünde dolaşan dev bir Çin gözetleme balonunun yolculuğunu sonlandırmak için bir Sidewinder füzesi kullandı.

Her iki olay, özellikle balon olayı Amerikan kamuoyunun ve siyaset dünyasının dikkatini çekti. Çin'in nasıl ele alınacağına dair tartışmalar yeniden ABD siyasi gündeminin merkezine oturdu.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG