Erişilebilirlik

ABD Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı


ABD Merkez Bankası beklendiği gibi faiz oranlarında artışa gitti. Fed yıl sonu toplantısında aldığı bu kararla bu yıl tam dördüncü kez faiz oranlarını arttırmış oldu.

ABD Merkez Bankası, Amerikan ekonomisinin güçlü bir oranda büyüdüğünü ve istihdam piyasasının da gelişmekte olduğunu vurguladı. Banka, önümüzdeki dönemde de aşama aşama faiz arttırımına ihtiyaç duyulacağını belirtti.

2018 yılı sonu toplantısında alınan kararları açıklayan ABD Merkez Bankası ekonomiye yönelik risklerin hemen hemen dengeli olduğunu ancak küresel ekonomi ve finans alanındaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğini ve ekonomik görünüm açısından bu gelişmelerin etkilerinin değerlendireceğini belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın aldığı bu kararla faiz oranı 2,25 baz puandan 2,50’ye yükselmiş oldu.

Başkan Donald Trump bir süredir ABD Merkez Bankası’nın kararlarını hedef almış, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan “Umarım Fed’deki kişiler başka bir yanlış karar daha vermeden önce bugünkü Wall Street Journal’daki yazıyı okurlar. Ayrıca piyasanın zaten olduğundan daha likit olmayan bir hale dönüşmesine izin vermeyin. Piyasayı hisset ve anlamsız rakamlarla karar verme. İyi şanslar!” mesajını paylaşmıştı.

ABD Merkez Bankası Fed’in Başkanı Jerome Powell’a Başkan Trump’ın sözleri soruldu.

Powell, "Siyasi değerlendirmelerin para politikasıyla ilgili görüşme ya da kararlarımızda bir rolü yoktur. Hiçbir şey doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapmaktan bizi alıkoyamaz" diye konuştu.

XS
SM
MD
LG