Erişilebilirlik

2022’de ABD Nüfusu Uluslararası Göçle Arttı


ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun açıkladığı tahminlere göre, ülkede yaşayanların sayısı bu yıl 1 milyon 200 bin kişi arttı. Büyüme büyük ölçüde uluslararası göçten kaynaklandı. ABD, şu anda 333 milyon 200 bin nüfusa sahip.

ABD'ye taşınan kişi sayısından, ülkeden ayrılan kişi sayısının çıkarılmasıyla hesaplanan net uluslararası göç, 2021'den 2022'ye kadar 1 milyondan fazla kişi oldu.

Bu sayı, 2022 nüfus tahminlerine göre, bir önceki yılın 376 bin 29 uluslararası göçmenine kıyasla yüzde 168'lik bir artış anlamına geliyor.

2007'den bu yana toplam doğumlarda da yıldan yıla ilk artış yaşandı. Doğum sayısından can kaybı sayısının çıkarılmasıyla hesaplanan doğal büyüme, toplam nüfusa 245 bin 80 kişi daha ekledi.

ABD nüfusunda bu yılki binde 4'lük yıllık büyüme oranı, 2020'den 2021'e kadar pandeminin en kötü dönemindeki binde 1'lik büyüme oranından bir toparlanmaya işaret etti. Binde birlik büyüme, ülkenin kuruluşundan bu yana en düşük seviyeydi.

Düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde demografi uzmanı olan William Frey, bu büyümenin sevindirici olduğunu söyledi; "Çünkü bu göç olmasaydı büyümemiz neredeyse yatay seyredecekti" dedi.

Bölgesel olarak ABD’nin kuzeydoğusu yaklaşık 219 bin kişi kaybetti. Bu kayıpta büyük ölçüde New York, New Jersey ve Massachusetts'ten taşınanların yanısıra Pennsylvania'daki ölümlerin doğumları geride bırakmasından kaynaklanan eğilim etkili oldu.

Ülkenin ortabatısı da kısmen Illinois'den taşınan kişiler ve Ohio'da doğumları geride bırakan ölümler nedeniyle yaklaşık 49 bin kişi kaybetti.

ABD’nin güneyi, Teksas ve Florida'da her biri yarım milyona yaklaşan nüfus artışlarının etkisiyle 1 milyon 300 bin kişi kazanarak tüm bölgeler arasında en büyük nüfusa ulaştı.

Kuzey Carolina, Georgia, Güney Carolina ve Tennessee gibi diğer güney eyaletleri de ABD'deki en büyük nüfus artışına sahip eyaletler arasında yer aldı.

Teksas’ta nüfus 30 milyonu geçti

ABD'nin en kalabalık ikinci eyaleti olan Teksas, 30 milyon nüfus sınırını aşarak bu kategorideki diğer tek eyalet olan California'ya katıldı.

New York 180 binden fazla sakinini yitirerek, en büyük yıllık düşüşü yaşadı. California ise 113 binden fazla sakinini kaybederek ikinci sırada yer aldı. Eyalet nüfusu 2022'de 39 milyonun biraz üzerinde.

Nüfus düşüşü, 343 binden fazla yerel sakinin California'dan taşınmasından kaynaklandı ve Batı bölgesinin nüfus artışının sadece 153 bin kişiye düşmesine neden oldu.

Genel nüfus kaybına rağmen California, 125 binden fazla yabancı göçmenle, Florida'nın kıl payı önünde yer alarak uluslararası nüfusta en fazla artış gösteren eyalet oldu.

California aynı zamanda Teksas'ın ardından ikinci en yüksek doğal artışa sahip eyalet. Doğumların ölümleri geride bırakması ve uluslararası göçle eyaletin nüfus kaybı, 358 binden fazla kişi azaldığı geçen yıla göre daha az gerçekleşti.

Batı bölgesi 2022 yılında iç göç için cazibe merkezi olma özelliğinin bir kısmını ise kaybetti.

Uluslararası göç ve doğumların ölümleri geride bırakmasından kaynaklanan büyük bir doğal artış olmasaydı, Batı bölgesi, yerli sakinlerin Oregon ve Washington'dan da taşınması nedeniyle nüfus kaybedecekti. Utah, Idaho ve Montana gibi Batı'nın sıcak noktaları geçen yıla göre daha az nüfus artışına sahne oldu.

ABD toprağı olan Porto Riko da halkın taşınması ve ölümlerin doğumları geride bırakması nedeniyle 40 bin sakinini yani nüfusunun yüzde 1,3'ünü kaybetti. Adanın nüfusu şu anda 3 milyon 200 bin kişi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG