Erişilebilirlik

ABD Savaş Gemisinde Yangın: 21 Yaralı


12 Temmuz 2020 - San Diego, California'da limanda demirli haldeyken yangın çıkan USS Bonhomme Richard savaş gemisinden 7 saatten fazla bir süre boyunca duman çıkmaya devam etti.

Amerika’nın California eyaletindeki San Diego kentinde limanda demirli bulunan USS Bonhomme Richard adlı savaş gemisinde çıkan yangında en az 21 kişi yaralandı. ABD Deniz Kuvvetleri Pasifik Filosu’na ait gemide meydana gelen büyük patlama sonucu çıkan yangında yaralananların hayati tehlikesi bulunmuyor. Yetkililer saldırı ihtimaline işaret eden bir delil olmadığını bildirdi.

California’nın San Diego kentinde deniz kuvvetleri üssünde Pazar sabah 08.30’da meydana gelen patlama sonrasında yangın çıktı. Rutin bakım işlemleri için limanda olduğu belirtilen gemideki patlamanın, kapalı bir alanda basınç altında kalan ısının ani bir şekilde dışa çıkması sonucu yaşandığı tahmin ediliyor.

12 Temmuz 2020 - San Diego Deniz Kuvvetleri limanında yanan USS Bonhomme Richard gemisi
12 Temmuz 2020 - San Diego Deniz Kuvvetleri limanında yanan USS Bonhomme Richard gemisi

Olayla ilgili Pazar akşamı bir basın toplantısında açıklamalarda bulunan Tuğamiral Philip Sobeck, yangının kaynağını tam tespit edememekle birlikte geminin alt bölümündeki kargo kısmında meydana geldiğini ve yukarı katlara sıçradığını söyledi.

ABD Deniz Kuvvetleri sözcüsü Mike Raney de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, kaza ihtimali üzerinde durduklarını kaydetti.

Yetkililer, genelde savaş gemilerinde hazır bulundurulan mühimmattın gemide onarım başlatılmadan önce boşaltıldığını bildirdi.

12 Temmuz 2020 - San Diego'da savaş gemisinde çıkan yangını söndürmek için gelen ekipler
12 Temmuz 2020 - San Diego'da savaş gemisinde çıkan yangını söndürmek için gelen ekipler

Yangın sonrası gemi mürettebatından 17’si askeri personel ve 4 sivil, hafif yaralarla bölgedeki hastanelere kaldırıldı. Yaklaşık bin mürettebat kapasitesine sahip gemide yangın esnasında yaklaşık 160 kişinin bulunduğu belirtiliyor.

Yetkililer, hastaneye kaldırılanların duman ve aşırı sıcaktan etkilendiğini ve hafif yanıkları olduğunu aktardı.

Yanan geminin yakınında bulunan USS Fitzgerald ve USS Russell gemileri de olayın ardından yanan geminin yakınından uzaklaştırıldı.

Gemiden çıkan dumanın yaklaşık 7 saat sona azalmaya başladığı belirtiliyor.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG