Erişilebilirlik

ABD Suriye Temsilcisi Jeffrey Türkiye'ye Gidiyor


14 Kasım 2019 - ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey
14 Kasım 2019 - ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Suriye Özel Elçisi Joel Rayburn resmi temaslarda bulunmak üzere İsviçre ve Türkiye’ye gidiyor.

22-28 Ağustos tarihlerini kapsayan ziyarette iki diplomat önce Cenevre’ye gidecek ve 24 Ağustos günü başlayacak olan Suriye Anayasa Komisyonu toplantılarına katılacak.

Ziyaretin amacı, Suriye liderliğinde ve Birleşmiş Milletler gözetiminde yürütülen, Suriye’de anayasal reform süreciyle ilgili temaslarda bulunmak.

Jeffrey, Cenevre’de diğer diplomatların yanısıra BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ve Suriye Anayasa Komitesi’nin diğer katılımcılarıyla görüşecek.

BM gözetiminde kurulan komisyona Amerika doğrudan dahil değil. Ancak Amerikalı yetkililer BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla kurulan komisyonun çalışmalarının Suriye’deki siyasal uzlaşmazlıklara çözüm getirmesine destek olmayı amaçlıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Amerika'nın eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey 26 Ağustos’ta İstanbul’da Suriyeli muhalif gruplar ve Suriyeli sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüşerek Suriye’deki son durumu değerlendirecek.

Jeffrey, 27-28 Ağustos tarihlerinde Ankara’ya geçecek. Başkentte üst düzey Türk yetkililerle görüşeceği belirtilen Jeffrey’nin burada da BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının hayata geçirilmesi konusunu ele alması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Jeffrey’nin Türk yetkililerle ayrıca IŞİD’le mücadelenin devam ettirilmesi ve diğer bölgesel konuları ele alacağı kaydedildi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG