Erişilebilirlik

ABD Suriyeli Kürtler'in İsyana Katılmasını İstiyor


ABD Suriyeli Kürt'lerin İsyana Katılmasını İstiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00
Linki indirmek için

Obama Yönetimi bir yandan Suriye’deki muhalefet koalisyonunu sağlamlaştırmaya, bir yandan da Suriye’deki Kürtler ve Devlet Başkanı Esad’a karşı savaşan gruplar arasındaki bağları güçlendirmeye çalışıyor. Bölgesel özerklik arayışında olan Kürt liderler, Esad karşıtı gruplara katılmayı ağırdan alıyor

Suriye’de muhalifler, Esad’ı görevden uzaklaştırmak için ortak strateji geliştiremedi.

Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye içinde ve dışında daha fazla özerklik isteyen Kürt gruplara yeni siyasi özgürlükler vererek çatışmaların tohumlarını da kendi eliyle ekmiş oldu. Malou Innocent Washington’daki Cato Enstitüsü’nde Ortadoğu uzmanı: ”Suriye’deki Kürtler direnişçilere yardıma devam etmek ve Esad’ın koltuğunda kalıp kalmayacağını beklemek arasında seçim yapmakta zorlanıyor.”

Kürt liderler, durumlarının yeterince önemsenmediği gerekçesiyle muhaliflere katılmaktan vazgeçti. Suriye dışındaki muhalefet liderlerine göre Kürtler, Esad sonrası oluşacak birleşik bir Suriye’ye katılma konusunda yeterli taahhütte bulunmadı.

Steve Heydemann Amerikan Barış Enstitüsü’nün Ortadoğu danışmanlarından: ”Suriye dışındaki muhalifler ve Suriye’deki Kürtler arasındaki ilişki son derece gergin. Bu durum, gruplar arasında karşılıklı güven olup olmadığı sorusunu akla getiriyor.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Obama Yönetimi’nin, muhalefete Kürtlerin de dahil olmasını istediğini söylüyor.

”Suriye içinde, Esad güçlerinden geri alınan bölgelerde, Kürt ve Sünni toplulukların birlikte uyum içinde yaşadığı yerler var. Ülkenin bu yönde ilerlemesini destekliyoruz.”

Amerika’nın Kürtlerle ilgili politikaları, ülkeden ülkeye değişiyor. Suriye’deki en büyük Kürt topluluğunun, Avrupa Birliği ve Amerika’nın terör örgütü olarak nitelediği PKK’yla bağları olmasıysa Türkiye’de kaygı yaratıyor.

Irak’taysa Kürtler’i Saddam Hüseyin’den koruyan Amerika, son 20 yıldır Kürtler’in özerk bölge kurmasına katkıda bulundu.

Steve Heydemann’a göre Suriyeli Kürtler, Türkiye ve Irak’taki Kürtlerle birlikte daha kapsamlı emellere sahip olduğu için Esad karşıtlarına katılmakta yavaş davrandı.

”Suriye’deki Kürtler’in muhaliflere karşı rejim kartını oynama girişiminde bulunacağını sanmıyorum, ancak Kürtler, Suriye’nin içinde bulunduğu durumu kullanarak uzun süredir varolan ve kimsenin cevap vermediği kaygılarını ön plana çıkarabilir.”

Suriye’deki çatışmalar Kürtler’in yaşadığı bölgelerde yoğunlaşırken binlerce Suriyeli de Türkiye ve Irak’a sığınmaya devam ediyor.

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze protestoları eşliğinde ABD Kongresi’nde ifade veriyor - 21 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG