Erişilebilirlik

ABD’de TÜFE geriledi, işsizlik maaşı başvuruları arttı


ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre, ABD’de Mayıs ayı itibariyle ÜFE artışı yüzde 0,2 olurken, bu oran yıllık bazda da yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.
ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre, ABD’de Mayıs ayı itibariyle ÜFE artışı yüzde 0,2 olurken, bu oran yıllık bazda da yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olarak bilinen enflasyon oranının ardından Perşembe günü açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri de beklentilerin altında geldi. Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,2 artış gösteren ÜFE, son 7 ayın en büyük gerilemesini gösterdi.

ABD’de TÜFE geriledi, işsizlik maaşı başvuruları arttı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre, ABD’de Mayıs ayı itibariyle ÜFE artışı yüzde 0,2 olurken, bu oran yıllık bazda da yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Bu artış Nisan ayında görülen, yüzde 0,5’lik artışın ardından en sert geri çekilme oldu. Nisan ayındaki yıllık artış oranı da yüzde 2,5 olmuştu.

Beklentiler, ÜFE’nin aylık bazda yüzde 0,3 olması yönündeyken, yıllık bazda da 2,4 olacağı şeklindeydi.

Öte yandan, çekirdek ÜFE olarak bilinen ve gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen ÜFE’de de Mayıs ayında değişiklik olmadı. Çekirdek ÜFE oranı, yıllık bazda yüzde 2,3 yükseldi. Ancak burada da verilerin beklentilerin altında kalması olumlu karşılandı. Beklenti, aylık bazda çekirdek ÜFE’nin yüzde 0,3 olacağı, yıllık bazda da yüzde 2,5 olarak kaydedileceği şeklindeydi.

İşsizlik maaşı başvurularında artış

ABD Çalışma Bakanlığı, her Perşembe olduğu gibi bu hafta da haftalık işsizlik maaşı başvurularını açıkladı. Buna göre ABD’de, 8 Haziran ile biten haftada yapılan işsizlik maaşı başvuruları, son 10 ayın zirvesine çıktı.

Açıklanan verilere göre, 8 Haziran tarihinde sona eren haftada ABD genelinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 242 bin olarak kaydedildi. Bu, geçen yıl Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek başvuru olarak kayda geçti. Böylece işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı da bir hafta önceye göre 13 bin artmış oldu.

İşsizlik maaşı başvurularıyla ilgili olarak piyasaların beklentisi 225 bin olması yönündeydi.

Diğer taraftan, ABD genelinde halihazırda işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların toplam sayısı da 1 Haziran itibariyle 30 bin daha arttı ve 1 milyon 820 bine yükseldi.

Piyasaların faiz indirimlerine ne zaman başlayacağını kestirmeye çalıştığı ABD Merkez Bankası FED’in dikkatle takip ettiği verilerden biri de ülke genelindeki işsizlik oranı. Son olarak açıklanan verilere göre, ABD’de işsizlik oranı Mayıs ayında 3,9’dan yüzde 4’e yükselmişti.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG