Erişilebilirlik

‘ABD Türk-Kürt Çatışmasını Önlemeye Çalışıyor’


Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, Washington’un Türkiye ile ABD destekli Suriyeli Kürt güçler arasında çatışma çıkmasını önlemek için adımlar attığını söyledi.

Votel bu açıklamayı, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu'nun oturumunda Cumhuriyetçi Senatör John McCain’in bir sorusu üzerine yaptı. Komisyonun başkanı McCain, Votel’e Amerika’nın iki müttefiki arasında çatışma riski olduğu görüşünü paylaşıp paylaşmadığını sordu. Votel de, “Paylaşıyorum, bunun olmasını engellemek için adımlar atıyoruz” dedi.

'Erdoğan'ın ciddiyeti anlaşılmıyor'

Oturumun bu kısmında bir ara McCain Votel’in sözünü keserek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bu konuyu ne kadar ciddiye aldığının anlaşıldığına emin değilim. Türkiye’nin Rakka’yı geri alma çabamızda, özellikle de İncirlik’in kullanımı ve Türkiye’nin işbirliğini gerektiren diğer faaliyetlerde oynadığı rolün önemi takdir ettiğimizden emin değilim. Birşey değişmediği müddetçe burada bir tren kazası öngörüyorum ve (ABD) yönetimin özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtler’in oluşturduğunu düşündüğü tehditi ne kadar ciddi gördüğünün farkında olduğuna emin değilim.”

Senatörle Votel arasında YPG diyaloğu

Oturumun başka bir bölümünde de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ile Votel arasında yine YPG ile ilgili bir diyalog geçti. Diyalog şöyle gelişti:

GRAHAM: General Votel Suriye’de eğitim verdiğimiz Kürtler çoğunlukla YPG ile mi bağlantılı?

VOTEL: Evet, senatör.

GRAHAM: Türkler’in gözünde YPG Kürtleri’nin PKK’dan daha iyi olmadığını söylemek mümkün mü?

VOTEL: Senatör Türklerin görüşü bu yönde.

GRAHAM: YPG Kürtleri’nin komünist Marksist bir yönetim anlayışına sahip olduğunu söyleyebilir miyiz? Manifestolarının da söylediği bu zaten.

VOTEL: Bu yönde biraz yakınlık olduğunu söylemek mümkün.

GRAHAM: Dolayısıyla YPG Kürtleri’ni gereğinden fazla kullanma konusunda dikkatli olmamız gerektiğini söyleyebilir miyiz? Bu sadece Türkiye için sorunlar yaratmakla kalmayacak, bölgedeki diğer Kürtler de onların ajandalarını paylaşmıyor.

VOTEL: Bence bu önemli ve bu yüzden Rakka gibi bir yere bakarken, bunu çoğunluk Arap güçleriyle yapmaya çalışıyoruz.”

“Türkiye Rakka operasyonunda yer almamalı”

Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri, Amerikalı yetkililere Türkiye’nin Rakka’nın geri alınması operasyonunda rol almaması gerektiğini belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Talal Silo, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türk tarafı işgal gücü ve daha fazla Suriye toprağını işgal etmesine izin verilemez,” dedi.

Silo, Suriye Demokratik Güçleri’nin bu mesajı geçen ay Suriye’nin kuzeyinde görüştükleri Senatör McCain ve Amerikalı askeri yetkililere ilettiklerini de kaydetti.

Silo ayrıca, Suriye Demokratik Güçleri’nin birkaç hafta içinde Rakka’nın dış mahallelerine varabileceğini söyledi. Silo, “Birkaç hafta içinde kenti kuşatmayı umuyoruz,” dedi.

Washington’da IŞİD zirvesi

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bu ay sonu Washington’da IŞİD’e karşı mücadelenin bir sonraki safhasının görüşüleceği zirveye ev sahipliği yapacak.

Zirveye 68 ülkenin katılması bekleniyor.

Bakanlar düzeyindeki zirvenin 22-23 Mart’ta düzenleneceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklamanın kısa süre içinde yapılacağı kaydedildi.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG