Erişilebilirlik

ABD Ukrayna'ya Silah Verecek


ABD Ukrayna’ya, ülkenin doğusundaki Rus destekli ayrılıkçılara karşı savaşında yardımcı olmak için öldürücü silah sağlayacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’ya “gelişmiş savunma sistemleri” sağlama kararının, “Ukrayna’ya uzun vadeli kapasite inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma çabası” kapsamında alındığı belirtildi.

Açıklamada, Amerikan yardımının tamamen savunma amaçlı olduğu kaydedildi.

Açıklamadan önce ABC kanalının geçtiği bir haberdeyse, “47 milyon dolarlık toplam savunma paketinin 210 tanksavar füze ve 35 fırlatıcınının satışını içerdiği” bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, bu silahların sağlanacak teçhizat arasında yer aldığını doğrulamadı.

Başkan Donald Trump, Moskova’yla daha iyi ilişkiler kurulması çağrısında bulunmuştu ancak Kiev’le silah anlaşmasının, bu ilişkilerin geliştirilmesi çabalarını tehlikeye atabileceği yorumları yapılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bu ay içerisindeki bir açıklamasında, Rusya’yı, Ukrayna’daki gerilimin aralarında daha sıcak ilişkiler kurulmasının önündeki en önemli engeli oluşturduğu şeklinde uyarmıştı.

Ukrayna'dan teşekkür, Rusya'dan eleştiri

Ukrayna Cumhurbaşkanı Amerika’ya aldığı bu karardan teşekkür ederken, Rus yetkililerse bu adımın bölgede daha fazla kan akmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Bugün Amerika, net olarak Ukraynalı yetkilileri daha fazla kan dökmeye doğru itti. Amerikan silahların yeni kurbanlara neden olabilir” diye konuştu.

Kiev ise, minnettarlığını dile getirerek, Başkan Donald Trump’a “liderliğinden” dolayı teşekkür etti ve silahların saldırı amaçlı olmadığını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukraynalı askerlerin elindeki Amerikan silahları saldırı amaçlı değil, saldıranın daha güçlü biçimde püskürtülmesi, Ukraynalı askerler ve sivillerin korunması ve nefsi müdafaa için. Bu ayrıca, Rus saldırganlık virüsüne karşı trans-Atlantik bir aşı” ifadesini kullandı.

Almanya ve Fransa’dan ortak açıklama

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın doğusundaki tüm tarafları ateşkes anlaşmalarına uymaya çağırdı.

Merkel ve Macron’un ortak açıklaması, Amerikalı yetkililerin Ukrayna askerleri öldürücü silahlar göndermeye başlayacaklarını açıklamasının bir gün sonrasına denk geldi.

İki lider, savaşan taraflara, çatışmaların yatıştırılmasını hedefleyen Minsk anlaşmalarına bağlı kalmaları çağrısında bulundu. Anlaşmaların içerdiği maddeler arasında, tank ve roket fırlatıcıları gibi ağır silahların cephe hattı bölgelerinden çekilmesi ve esir değişimi bulunuyor.

Rus askeri yetkilileri ateşkesi denetlemede rol oynayan ortak koordinasyon merkezi geri dönmeye de çağıran Merkel ve Macron, “İhtilafa yalnızca barışçıl çözüm dışında bir seçenek yok” ifadesini kullandı.

Ukraynalı askerlerle Rus destekli ayrılıkçılar arasındaki çatışmalarda Nisan 2014’ten bu yana 10 binin üzerinde kişi öldü.

Merkel ve Macron açıklamalarında, Amerika’nın Ukrayna’ya silah sağlama kararına değinmedi.

XS
SM
MD
LG