Erişilebilirlik

ABD’de Üretici Fiyatları Beklentilerin Altında Arttı


ABD'de üretici fiyatları Ekim ayında beklenenden daha az arttı. Bu durum enflasyonun azalmaya başladığının bir kanıtı olarak görülüyor.

Amerika Çalışma Bakanlığı'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Ekim’de aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 8 artarak beklentilerin altında gerçekleşti.

Piyasa beklentilerinin altında kalan verinin bu dönemde yüzde 0,4 artması öngörülüyordu.

Eylül ayı verileri, ÜFE'nin daha önce bildirildiği gibi yüzde 0,4 yerine yüzde 0,2 arttığını gösterecek şekilde aşağı yönlü revize edildi.

Üretici fiyatları, Ekim'e kadar olan 12 aylık dönemde, Eylül'de yüzde 8,4'e çıktıktan sonra Ekim’de yıllık bazda yüzde 8 artış kaydetti

Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, ÜFE'nin yıllık bazda yüzde 0,4 ve yüzde 8,3 artacağını tahmin ediyorlardı.

Geçen hafta hükümetin açıkladığı veriler, tüketici fiyatlarının Ekim’de beklenenden daha az artarak yıllık artışın sekiz aydır ilk kez yüzde 8'in altına gerilediğini gösterdi. Enflasyon yüksek faiz oranlarının talebi azaltması ve tedarik zincirlerinin toparlanmasıyla yavaşlıyor.

ABD Ekonomisinde Resesyon Endişesi Azalıyor mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

Ancak harcamaların emek yoğunluklu hizmetlere dönmesi ve istihdam piyasasının hala sıkı olması nedeniyle, fiyat baskıları bir süre daha yüksek kalabilir.

ABD Merkez Bankası (FED), bu ayın başlarında art arda dördüncü kez 75 baz puanlık faiz arttırımı yaptı. FED’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme hedefiyle attığı bu adım, borçlanma maliyetlerinin daha da artmasına neden olacak. Ekim’deki söz konusu düşüş ABD'de enflasyonist baskıların azalmaya başladığına işaret olarak değerlendiriliyor.

Değişken gıda, enerji ve ticaret hizmetleri bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek üretici fiyatları Ekim'de yüzde 0,2 arttı. Eylül ayında bu artış yüzde 0,3 olmuştu.

Ekim'e kadar olan 12 aylık dönemde çekirdek ÜFE, Eylül'de yüzde 5,6 arttıktan sonra Ekim’de yüzde 5,4 arttı.

XS
SM
MD
LG