Erişilebilirlik

Trump: 'Çin'le İlk Evre Ticaret Anlaşmasını Yaptık'


Dünyanın iki ekonomik gücü olan Amerika ve Çin ticaret anlaşmasının ilk aşamasında uzlaştı. ABD Başkanı Donald Trump anlaşmayı Twitter hesabından duyurdu.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Çin ile çok geniş kapsamlı bir birinci evre ticaret anlaşması üzerinde yaptık. Çin, bazı yapısal değişiklikler ve büyük miktarda tarım ürünü, enerji ile sanayi ürünü ve daha birçok şeyin satın alımını kabul etti. Yüzde 25 gümrük tarifesi olduğu gibi kalacak. Geri kalanın büyük bölümüne yüzde 7,5 vergi konacak" dedi.

Trump'ın bahsettiği yüzde 25 vergi 250 milyar dolarlık Çin ürünü üzerinde korunuyor. Yüzde 7,5'e düşürülen vergi 120 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik.

Çin'e 15 Aralık'ta uygulamaya konması planlanan cezai vergi artışının da anlaşma yaptıkları için iptal edildiğini belirten Donald Trump, "Anlaşmanın ikinci evresi için bir an önce müzakerelere başlayacağız, 2020 seçimlerine kadar beklemeyeceğiz. Bu herkes için muhteşem bir anlaşma. Teşekkürler" ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansına dün bilgi veren Amerikalı kaynaklar, ABD'nin Çin’den ithal edilen 160 milyar dolar değerindeki ürüne yönelik 15 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni gümrük vergilerini askıya almayı kabul ettiğini bildirmişti. Anlaşma kapsamında ABD’nin şu anda uygulamada olan gümrük vergilerini bazı ürünlerde düşürmesi öngörülüyor.

Çin de bunun karşılığında ABD’den 2020 yılı içinde 50 milyar dolarlık tarım ürünü almayı, Amerikan şirketlerinin Çin pazarına erişimini kolaylaştırmayı ve fikri mülkiyet haklarına yönelik koruma önlemlerini sıkılaştırmayı taahhüt etti.
Pekin Trump yönetiminin Çin’den ithal edilen 160 milyar dolarlık ürüne yönelik gümrük vergilerini arttırması halinde karşılık verme tehdidinde bulunmuştu.

İki taraf birinci aşama anlaşma üzerinde uzlaşmış olsa da, en zorlu ve karmaşık konular çözümsüz kalmaya devam ediyor. Trump yönetimi Pekin’i sürücüsüz otomobil ve yapay zeka gibi gelişmiş teknoloji alanlarında üstünlük sağlama çabasında sahtekarlıkla suçluyor.

ABD Çin’in teknoloji hırsızlığı yaparak yabancı şirketleri ticaret sırlarını paylaşmaya zorlamak ve yabancı rakiplerinin önüne de bürokratik engeller çıkarmakla suçluyor. Pekin ise suçlamaları reddediyor ve Washington’un uluslararası ticarette yükselen rakibi olarak gördüğü Çin’in etkisini bastırmaya çalıştığını savunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG