Erişilebilirlik

ABD ve Küba Heyetleri Havana'da Görüştü


ABD ve Küba Heyetleri Havana'da Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Amerika’dan resmi bir heyet, 35 yıldır ilk kez Küba’da temaslar yaptı. Heyetin Havana ziyaretinin amacı ilişkileri ilerletmekti. Görüşmelerde Amerika ve Küba’da açılması beklenen büyükelçilikler gibi siyasi konular ağırlık taşıdı

Amerika’dan resmi bir heyet, 35 yıldır ilk kez Küba’da temaslar yaptı. Heyetin Havana ziyaretinin amacı ilişkileri ilerletmekti.

Amerikan heyetinin ziyareti, Başkan Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun, iki ülkenin 50 yıldır kesik olan ilişkilerini yeniden kurmak istediklerini açıklamasından bir ay sonra gerçekleşti.

Görüşmelerde Amerika ve Küba’da açılması beklenen büyükelçilikler gibi siyasi konular ağırlık taşıdı.

Toplantıların Çarşamba günkü ilk turu iki ülke arasındaki göç üzerine yoğunlaştı.

Havana hükümeti, Küba’dan kaçıp Amerikan topraklarına ayak basanlara oturma izni veren Amerikan yasalarını eleştiriyor.

Küba Dışişleri Bakanı, “Amerikan hükümetinin Küba’dan göç edenlere oturma izni vermesi, vatandaşlarımızı Amerika’ya kaçak gitmeye teşvik ediyor. Bu da son derece kaygı verici” şeklinde konuştu.

Kübalı yetkililer Amerika’yı ayrıca, yetenekli Küba vatandaşlarını Amerika’da daha fazla para kazanacaklarını sözüyle beyin göçünü teşvik ettiği gerekçesiyle eleştiriyor: “Sağlık ve teknoloji sektöründe yetenekli Kübalı vatandaşlarımızı buradaki işlerini bırakarak Amerika’ya göçe teşvik eden yasaları kınıyoruz. Bu yasalar sadece Küba’daki insan kaynaklarını azaltmayı değil aynı zamanda Küba ile işbirliği yapan bütün ülkeleri kayba uğratmayı amaçlıyor.”

Washington ise Havana’dan, Amerika’da yaşamak için yasal nedenleri ve hakları bulunan Kübalılar dışındaki göçmenleri geri almasını istiyor. Gönderilmek istenen Kübalılar’ın bazıları siyasi muhalifler, bazılarının da sabıkası bulunuyor.

Alex Lee, “Yaptığımız görüşmelerde Kübalı yetkilileri göndermek istediğimiz Kübalı vatandaşları geri almaları için ikna etmeye çalıştık. Bize göre, bütün ülkelerin birbiriyle bu konuda işbirliği içinde olması gerekir” diyor.

Havana görüşmelerinin gündemindeki en önemli konulardan biri de, Amerika’nın Küba’ya 1961’den buyana uyguladığı ekonomik yaptırımları hafifletmesi oldu.

Küba’dan göç eden birçok Amerikalı, Washington’un Havana ile barışmasını Castro rejimini meşru kılacağı için kınıyor. Muhalifler, Kongre’deki milletvekillerinden Küba’ya yaptırımlarının devam etmesi için çalışmasını istiyorlar.


Heritage Vakfı'ndan Mikle Gonzales, “Yaptırımları sadece Kongre kaldırabilir, Başkan Obama’nın bu konuda tek başına hareket etmesi yasal değil” şeklinde konuşuyor.

Havana görüşmelerinde Amerika’nın Küba’yı terör gruplarına destek veren ülkeler listesinden çıkarması da ele alındı.

XS
SM
MD
LG