Erişilebilirlik

ABD Yeni Ticaret Anlaşmaları Peşinde


ABD Yeni Ticaret Anlaşmaları Peşinde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

ABD Yeni Ticaret Anlaşmaları Peşinde

ABD, hem Asya Pasifik ülkeleri hem de AB üyeleriyle iki ayrı serbest ticaret anlaşması yapılması için görüşmeler başlattı. Asya Pasifik’le yapılan müzakerelerin 2015’te tamamlanması bekleniyor. Ancak ticaret anlaşmasına karşı çıkan çevreler de var

Sendikalar ve çevreci gruplar olası serbest ticaret anlaşmalarına karşı çıkıyor. Bu gruplar, görüşmelerin içeriğinin gizli tutulduğunu ve bu tür anlaşmaların halka değil büyük şirketlere yarar sağladığını savunuyor. Sendikacı Arthur Stamoulis de bu görüşte: “Amerika bu anlaşmalardan zarar ediyor, iş kaybına uğruyoruz, tüketiciler daha az güvenilir mallar almak zorunda kalıyor, kamu sağlığı bile bundan zarar görüyor.”

Başkan Barack Obama ticaret anlaşmalarının ekonomiye ve istihdama olumlu katkısı olacağını söylüyor. Obama, Asya Pasifik ülkeleriyle yakında anlaşmaya varılacağına da inanıyor:“Anlaşmaya varılacağı konusunda umutluyuz ve Avrupalı ortaklarımızla da Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı sözleşmesi imzalamak için görüşmeleri hızlandırdık.”

Genelde bu tür anlaşmalara Demokratlar karşı çıkarken, Cumhuriyetçiler destek veriyor. Cumhuriyetçilerin Kongre’nin iki kanadını da Ocak ayında kontrol etmesi bu anlamda bir avantaj olabilir.

Ekonomi editörü Matthew Schewel’a göre, siyasi konjonktür ticaret anlaşmaları açısından avantajlı: “Amerika ve birçok ülke 2015 yılını kritik bir yıl olarak görüyor. Çünkü 2016 yılında Amerika’da başkanlık seçimleri var.”

Asya Pasifik ticaret görüşmelerinde tarım ürünleri ve otomotiv sektörü zorlu pazarlık alanları.

Ancak ticaret uzmanı Jeff Schott, tıkanıklığı gidermek için ticaret bakanlarının devreye girdiğini hatırlatarak çözüme yaklaşıldığını söylüyor: “Transatlantik Ticaret Anlaşması birinci derecede öncelik taşıyor, o yüzden 2015’in ilk altı ayında tamamlanacaktır.”

Bu arada Kongre’de Ticareti Güçlendirme Yetki tasarısı görüşülüyor. Tasarı yasalaşırsa, Kongre, ticaret anlaşmalarına sadece “evet” veya “hayır” oyu verecek, anlaşma metinlerinde değişiklik istemesi mümkün olmayacak.

Tasarıya destek verenler, bunun ticaret anlaşmaları yapmayı kolaylaştıracağını ve Cumhuriyetçiler çoğunlukta oldukları için Kongre’den rahat geçeceğini düşünüyor.

Avrupalılarla başlatılan Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı görüşmeleri ise daha başlangıç aşamasında.

Ancak her iki anlaşmaya da karşı çıkanlar bunların kamu sağlığı, tüketici güvenliği ve işçi haklarını olumsuz etkileyeceği görüşünde. Destek verenlerse, mal ve hizmetlerin uyumlu hale getirilmesinin tüm dünyada ticareti kolaylaştıracağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG