Erişilebilirlik

ABD’de Seçim Öncesi Güvenlik Arttırıldı


8 Kasım’daki başkanlık seçimi öncesi ABD alarma geçti. Terör örgütü El Kaide’nin saldırı hazırlığında olabileceği belirtiliyor. Yarın koşulacak New York maratonu için de güvenlik önlemleri alındı.

New York polisi ve FBI’in terör birimi, tehdidin gerçekliğinin değerlendirildiğini bildirdi. İstihbaratın bir kesinliği olmadığını belirten yetililer, her türlü tehdidi ciddiye aldıklarını söyledi.

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, tehdidin yeni olmadığını, bir kaç gündür araştırma ve hazırlıklar yapıldığını, ancak ne kadar geçerli bir tehdit olduğunun bilinmediğini açıkladı.

İç Güvenlik Bakanlığı is tehdidin detaylarıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan bir bakanlık yetkilisi, içeriden yapılacak bir saldırı ile ilgili endişelerin azalmadığını söyledi.

6 Kasım’daki New York maratonu için de sıkı önlemler var. Belediye Başkanı Blasio maratonda çok sayıda polisin görev yapacağını bildirdi. Blasio, iki başkan adayının da seçim günü New York’ta olacağına da dikkat çekti.

Savunma Bakanlığı dahil bir çok devlet kurumunun bulunduğu Virginia eyaletinde de polis ve FBI irtibat halinde.

XS
SM
MD
LG