Erişilebilirlik

ABD’de Orman Yangını Los Alamos’u Tehdit Ediyor


Los Alamos'ta "Atom Bombası" müzesi. Ön planda konik şekilli siyah cisim füzelerin ucuna yerleştirilen nükleer savaş başlığı

Amerika’nın en büyük nükleer araştırma tesislerinden Los Alamos tehdit altında.

New Mexico eyaletindeki orman yangınlarının tesise yaklaşması üzerine çalışanların çoğu tahliye edildi. Yangın nedeniyle Los Alamos kenti Pazartesi günü tahliye edilmişti.

24 bin hektarlık bir alanı yerle bir eden Las Chochas yangını şu anda tesise birkaç kilometre yaklaşmış durumda.

Yetkililer tesisteki nükleer araştırmalarda kullanılan radyoaktif araç ve gereçlerin emniyet altında olduğunu açıkladı.

Binlerce görevli ülke genelinde 30’dan fazla orman yangınını kontrol altına almaya çalışırken, Nebraska eyaletinde iki nükleer elektrik santrali su altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Yatağından taşan Missouri nehrinin suları Fort Calhoun santralini kuşatmış durumda. Cooper nükleer elektrik santrali de seviyesi giderek yükselen sel sularına yakın bir mevkide bulunuyor.

Yetkililer iki tesiste de gerekli her türlü önlemin alındığını ve Japonya’daki kazanın tekrarlanmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Fukuşima santrali deprem nedeniyle kapatılmış ancak nükleer reaktörün soğutulmasında kullanılan yedek jeneratörler su altında kalınca tesiste elektrik kesilmiş ve bunun sonucu dolaylı olarak çevreye radyasyon sızmıştı.

Los Alamos için: http://blogs.voanews.com/turkish/milhan/2011/03/05/dunyanin-en-sansli-insani/

XS
SM
MD
LG