Erişilebilirlik

ABD'den İranlı Yetkililere Yeni Yaptırımlar


ABD, 22 yaşındaki Kürt asıllı genç kadın Mahsa Amini'nin Eylül ayında ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesiyle tetiklenen protesto gösterilerine yapılan sert müdahalede rol oynayan, aralarında başsavcının ve askeri yetkililerin bulunduğu İranlılar'a yeni yaptırımlar açıkladı.

ABD Maliye Bakanlığı, yaptırım listesinde İran Başsavcısı Muhammed Montazeri'nin de olduğunu açıkladı. Montazeri, Eylül ayında mahkemelere protestolarda tutuklananlara karşı sert cezalar vermeleri talimatını iletmişti.

Yaptırım listesinde İranlı şirket Imen Sanat Zaman Fara da yer alıyor. Bakanlığa göre şirket, İran güvenlik güçleri için, aralarında zırhlı araçların da olduğu kitlelerin bastırılmasında kullanılan ekipmanları üretiyor.

Washington ayrıca İran'ın iki üst düzey Besiç milisi ve Devrim Muhafızları'ndan da iki yetkiliyi yaptırım listesine aldı. Besiç Direniş Güçleri ya da Besiç milisleri olarak bilinen Devrim Muhafızları'na bağlı gönüllülerden oluşan grup, gösterileri bastırma kampanyası sırasında sık sık görevlendirildi.

Washington, protestoların başlamasından bu yana, gösterileri sert şekilde bastırmaya çalışan İranlı yetkililere bir dizi yaptırım uyguladı.

Farklı kesimlerden İranlılar'ın katıldığı gösteriler ülkede 1979 İslam Devrimi'nden bu yana dini liderlerin karşı karşıya kaldığı en büyük meydan okuma olarak değerlendiriliyor.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG