Erişilebilirlik

AB’de Siber Güvenlik Krizi


Bir güvenlik firmasına göre bilgisayar korsanları yıllar boyunca AB yetkililerinin diplomatik yazışmalarını ele geçirdi.

Belgeler birkaç ay önce virüslü bir email’in California merkezli Area 1 adlı güvenlik firması tarafından yakalanmasıyla keşfedildi.

Kurucu ortak Blake Darche’ye göre şirket güvenli olmayan bir sunucudaki mesajda yer alan ipuçlarını takip ederek 1100 kadar AB diplomatik yazışmasına ulaştı. Darche’ye göre benzer on binlerce belge çalınmış olabilir.

Darche, ‘‘Tahminimize göre bizim bulduklarımız tüm operasyonun yalnızca küçük bir kısmı. Gördüğümüz kadarıyla AB’nin büyük bir sorunu var’’ ifadelerini kullandı.

Darche, bilgisayar korsanlarının Çin Halk Kurtuluş Ordusu için çalıştıklarını, kendisinin bu örgütü sekiz yıl takip ettiği için bu kanıya vardığını söyledi. Darche, konuyla ilgili teknik bir raporun yayınlanacağını da kaydetti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada AB’nin raporu son derece ciddiye aldığını ancak bilgi sızıntısıyla ilgili yorum yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Dombrovskis, ‘‘Tüm iletişim sistemlerinin zayıf tarafları vardır. Biz de bu zorlukla mücadele ediyoruz’’ dedi.

Dombrovskis’e göre bilgisayar korsanlarının eriştiği sistem, AB üye ülkelerini Brüksel’de temsil eden Avrupa Konseyi sekreterliği tarafından yönetiliyor.

Bilgi sızıntısını gündeme ilk taşıyan New York Times gazetesi oldu. Gazete Area 1’den aldığı diplomatik yazışmalardan parçalar yayınlamıştı.

Bu mesajların bir kısmında AB yetkilileri Başkan Donald Trump’ın tutarsız davranışlarıyla başetmeye çalışıyor.

Bu belgelerden birinde Washington’daki üst düzey bir AB yetkilisi AB’ye üye ülkelerin temsilcilerine doğrudan Kongre’yle muhatap olmalarını tavsiye ediyor.

Başka bir mesajdaysa Avrupalı diplomatlar başkan Trump ve Rusya Cumhurbaşkanı Putin arasında Helsinki’de yapılan zirveyi ‘‘En azından Putin için başarılı’’ olarak nitelendiriyor.

XS
SM
MD
LG