Erişilebilirlik

AB'den Atina'ya Uyarı


Avrupa Birliği yetkilileri Yunanistan’ın euro bölgesinde kalmaya devam edeceğini umduklarını ancak yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini açıkladı

Avrupa Komisyonu sözcüsü Pia Ahrenkilde bu açıklamayı Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas partilerini koalisyon hükümeti kurulması için yeni tur görüşmelere çağırırken yaptı.

Papulyas’ın Pazar günü liderlerle yaptığı görüşmeler sonuç vermemişti.

Almanya Maliye Bakanlığı da Yunanistan’ı uyararak Atina’nın Avrupalı komşuları ve Uluslararası Para Fonu ile vardığı anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmesinin ekonomik krizden çıkış için tek yol olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas Pazar günü önce muhafazakar Yeni Demokrasi partisi, radikal solcu Syriza ve sosyalist PASOK liderleriyle görüştü. Papulyas daha sonra 6 Mayıs’taki seçimde başarılı sonuç alan küçük partilerin liderleriyle biraraya geldi.

Yeni Demokrasi ve PASOK, küçük Sosyaldemokrat parti katılırsa bir koalisyon hükümeti kurabiliyor. Ancak sosyaldemokratlar koalisyona katılmak için radikal solcu Syriza’nın da hükümetde yeralmasını şart koşuyor. Avrupa Birliği ile varılan mali anlaşmanın iptalini isteyen Syriza ise hükümete katılmayı reddediyor. Yunan halkının seçimlerde uluslararası kredi anlaşmasını geçersiz kıldığını savunan parti lideri Tsipras muhafazakar ve sosyalist partileri, Avrupa Birliği’nin öngördüğü derin sosyal harcama kesintilerini reddetmeye çağırıyor. Syriza, Avrupa Birliği’nin uygulanmasını istediği kemer sıkma önlemlerine karşı çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Papulyas, yeni koalisyon girişimi 17 Mayıs’a kadar sonuç vermezse gelecek ay yeni seçimlere gidilecek.

Yunanistan’da hiçbir partinin hükümet kurabilmek için gerekli oyu alamadığı seçimler daha büyük siyasi belirsizlik yarattı.

Muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi yüzde 19 toplayarak seçimi birinci bitirdi. Üç yıl önce yüzde 44 oy alarak iktidara gelen Sosyalist PASOK partisi bu kez yüzde 14’ün altında oy toplayabildi. Buna karşın kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan radikal solcu partiler koalisyonu Syriza yüzde 17 oranında oy alarak ikinci parti oldu.

Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde kemer sıkma önlemlerini destekleyen iki büyük parti ağır oy kaybına uğradı.

Ekonomik sıkıntı çeken seçmenler, kemer sıkma politikasına tepkilerini iki büyük parti, sosyalist PASOK ile sağcı Yeni Demokrasi’yi cezalandırarak gösterdi.

Kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan 10’u aşkın küçük parti sandalye sayısını arttırırken aşırı sağcı Altın Şafak partisi yüzde üçlük barajın çok üzerinde oy toplayarak ilk kez parlamentoya girdi.

Yunanistan borçlarını ödeyebilmek için son iki yıl içinde Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan milyarlarca dolar kredi aldı. Ancak hükümet bunun için sosyal ve sağlık programlarında büyük kesintiler yapmak, emekli maaşlarını indirmek, on binlerce memuru işten çıkarmak ve vergileri artırmak zorunda kaldı.

XS
SM
MD
LG